Sfinții Trei Ierarhi Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur  au fost prăznuiți astăzi, 30 ianuarie 2014, în Biserica Ortodoxă. Această sărbătoare datează din secolul al XI-lea, din timpul domniei împăratului bizantin Alexios I Comnenul. Cinstirea comună a celor trei ierarhi a început a se face în urma unui vis avut de Episcopul Ioan al Evhaitelor. Atunci s-a stabilit ca cei trei ierarhi să fie prăznuiți împreună în data de 30 ianuarie. Din anul 1936, Sfinții Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur au devenit ocrotitorii instituțiilor de învățământ teologic ortodox din întreaga lume. Aceasta pentru a recunoaşte importanţa operei celor trei mari ierarhi pentru teologia ortodoxă.

Astăzi, în ziua prăznuirii lor, toate unitățile de învățământ teologic ortodox  și-au serbat hramul. La Cluj-Napoca, hramul Facultății și Seminarului de Teologie Ortodoxă a fost sărbătorit prin oficierea Sf. Liturghii de către ÎPS Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului. Slujba a fost săvârșită în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca în prezența a sute de credincioși, oficialități locale și tineri teologi. Alături de ÎPS Andrei au slujit preoți profesori de la cele două instituții de învățământ teologic din municipiu, membrii ai consiliului eparhial, precum și preoți și diaconi ai catedralei clujene.

Răspunsurile la Sf. Liturghie au fost date de corul Facultății și Seminarului de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca. În cuvântul de învățătură rostit în cadrul slujbei, ÎPS Andrei a subliniat importanța pe care o are școala și dascălul în formarea oamenilor, indiferent de profesia pe care ar urma-o: „Sfinții Trei Ierarhi au fost stundeți eminenți și au urmat cele mai vestite școli din lume. Și atunci ne dăm seama cât de important este dascălul și cât de importantă este școala pentru devenirea noastră”. De asemenea, Înaltpresfinția sa a arătat că fapta este mai importantă decât cuvântul și poate fi cu adevărat un exemplu pentru cei din jur: „E important cuvântul atunci când transmitem mesajul, dar să știți că e mai important exemplul. Avva Isidor Pelusiotul spune că și dacă e bun cuvântul, poate jigni. Dar fapta niciodată. Fapta convinge. Dar când și cuvântul și fapta se asociază sunt o adevărată filozofie”.

Sf. Liturghie s-a finalizat cu o slujbă de Te-Deum, în semn de mulțumire față de binefacerile revărsate asupra instituțiilor teologice din întreaga lume. Cu acest prilej, ÎPS Părinte Andrei a acordat, în semn de apreciere, câteva distincții din partea Arhiepiscopiei Clujului. Inspectorului de Religie al Județului Cluj, părintelui Marian Sidon i s-a acordat rangul de iconom. De asemenea, inspectorul școlar general al județului Cluj, Valentin Cuibus și inspectorul școlar general adjunct, Mariana Pop au fost distinși cu diplome de aleasă cinstire.

La final, a luat cuvântul pro-rectorul Universității Babeș-Bolyai, prof. Ioan Bolovan care a vorbit despre importanța unității naționale, atât în problemele sociale cât și în viața spirituală: „Cred că noi dascălii și preoții, trebuie să ne străduim mai mult să-i educăm pe cei de lângă noi să devenim nucleele în jurul cărora să se creeze rețelele de solidaritate. Suntem o națiune prea dezbinată, prea măcinată de rivalități și aceasta ne face să fim neputincioși să înfruntăm provocările, să facem față acestor vulnerabilități și meteorologice și economice și sociale și mai ales spirituale, cu care ne confruntăm”.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close