Sfânta Cruce este semn distinctiv și mărturisitor pentru toți cei ce cred în Hristos, aceasta a fost tema cuvântului de învățătură pe care Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului  l-a pus la inima credincioșilor din parohia clujeană „Buna-Vestire”.

În cea de-a treia duminică a Postului Mare, duminică pe care Sfinții Părinții au închinat-o Sfintei Cruci, Mitropolitul Clujului a vizitat biserica ortodoxă din cartierul Iris din Cluj-Napoca. Având alături un numeros sobor de preoți, Părintele Mitropolit a oficiat Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare. După citirea pericopei evanghelice, ierarhul a vorbit despre sărbătorile Sfintei Cruci dar și despre semnificația pe care o are acest semn distinctiv al creștinilor:

Pe tot globul, acolo unde este un creștin, trebuie să existe și Sfânta Cruce, de aceea, ea este semn distinctiv al creștinilor. Nu se poate fără Sfânta Cruce, nu avem identitate într-o lume așa de învăluită, care se globalizează, e nevoie de semnul acesta distinctiv care subliniază faptul că aparținem unei comunități spirituale care ne duce la mântuire.

Crucea este semn mărturisitor! Atunci când ne facem Sfânta Cruce, atunci când punem Sfânta Cruce pe Biserică, pe casă, la răspântie de drum sau în alt loc, mărturisim credința noastră în Hristos cel ce s-a răstignit pentru noi și pentru a noastră mântuire.

În duminica închinată Sfintei Cruci, cea care înjumătățește postul, sutelor de credincioși prezenți la Dumnezeiasca Liturghie, Mitropolitul Clujului le-a spus că un creștin adevărat nu se poate niciodată lepăda de Sfânta Cruce, dându-le exemplul Sfântului Efghenie, un martir al zilelor noastre.

Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul vocal Oremus al Seminarului Teologic Ortodox din Cluj, coordonat de Arhid. prof. dr. Daniel Mocanu.

Preotul paroh, Pr. Ambrozie Boca, a mulțumit ierarhului pentru purtarea de grijă pe care o are pentru credincioșii din parohie și în semn de recunoștință și aprieciere i-a dăruit o icoană cu hramul bisericii.

Din anul 2012, preot slujitor la această parohie a fost  numit Pr. Lect. Univ. Dr. Liviu Vidican Manci, directorul Seminarului Teologic din Cluj-Napoca.

Împreună, cei doi preoți reorganizează viața duhovnicească a parohiei prin activități catehetice și misionare.  Astfel, au înființat Grupul de acțiune și reflecție Buna-Vestire, Atelierul  Biblic pentru rugăciune și lectură biblică, susțin Cateheza de duminică seara și vizionări de filme.

Membrii parohiei au fost îndemnați să nu rămână indiferenți nici la nevoile celor din comunitate. Astfel, se dezvoltă împreună cu Liceul Tehnologic Aurel Vlaicu  din Cluj-Napoca un parteneriat pe linie filantropică pentru ajutoarea copiilor orfani și strângere de fonduri și colecta de alimente și haine pentru copiii străzii și bătrânii singuri.

Biserica ortodoxă Buna-Vestire din cartierul clujean Iris, înființată în 1929, și-a sărbătorit asftel în avans hramul. Sfințită în anul 1934, de-a lungul vremii a fost restaurată în repetate rânduri, ultima dată fiind în anul 2008.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close