În a doua zi de Rusalii, luni, 5 iunie 2023, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a slujit la Mănăstirea „Sfânta Treime” de la Soporu de Câmpie, județul Cluj, cu prilejul hramului.

Înainte de oficierea Sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit Andrei l-a instalat în ascultarea de stareț pe ieromonahul Matei Motentan.

Apoi, în pridvorul bisericii mănăstirii, Înaltpreasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici. Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol – arhidiaconul Claudiu Grama, protopopul de Turda – preotul Alexandru Rus, diac. lect. univ. dr. Stelian Pașca – cadru universitar la Facultatea de Teologie Orrodoxă din Cluj-Napoca, starețul mănăstirii – ierom. Matei Motentan, duhovnicul Mănăstirii Mihai Vodă – arhim. Ilie Hanuschi, duhovnicul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca – pr. Grigorie Foltiș, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice, Mitropolitul Clujului a rostit un cuvânt de învățătură, vorbindu-le credincioșilor prezenți despre „Sfânta Treime, structura supremei iubiri”.

 

La momentul rânduit din cadrul slujbei, ierarhul a hirotonit întru ierodiacon pe monahul Serafim Donca, viețuitor al așezământului monahal.

Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul de teologi „Sfântul Ierarh Nectarie” din Dej.

La finalul Liturghiei, pentru întreaga activitate duhovnicească și administrativă, IPS Părinte Andrei l-a hirotesit protosinghel, cu dreptul de a purta crucea pectorală, pe părintele stareț Matei Motentan. De asemenea, ierarhul a oferit cărți duhovnicești tuturor copiilor și tinerilor prezenți.

 

Scurt istoric

Așezământul monahal de la Soporu de Câmpie, cu hramul „Sfânta Treime”, a fost înființat ca schit în anul 1992, piatra de temelie fiind pusă de vrednicul de pomenire Arhiepiscopul Teofil Herineanu.

În 1994 schitul s-a transformat în mănăstire, iar un an mai târziu a fost instalată noua obște, fiind formată din monahi de la Mănăstirea Nicula, în frunte cu arhimandritul Dumitru Cobzaru, actualmente exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului. Lui i-a urmat protosinghelul Irineu Paneș, în prezent starețul Mănăstirii Bichigiu, în timpul căruia, în 2002, biserica mănăstirii a fost sfințită.

Biserica este pictată în tehnica frescă, iar icoanele de pe catapeteasmă aparțin pictorului Sorin Cristian Protopopescu. De asemenea, lăcașul de cult adăpostește o Evanghelie unicat, având copertă pictată pe lemn și împodobită cu foiță de aur.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close