În Vinerea Luminată, 25 aprilie 2014, Biserica Ortodoxă a făcut prăznuirea Izvorului Tămăduirii, praznic închinat Maicii Domnului, care ne arată mijlocirea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu în lucrarea mântuirii oamenilor. În toate Bisericile Ortodoxe, Sf. Liturghie a fost precedată astăzi de slujba de Sfințire a apei.

În această zi, Mănăstirea Salva din Țara Năsăudului și-a serbat hramul, sărbătoarea fiind marcată prin Liturghie Arhierească săvârșită de Mitropolitul Clujului, ÎPS Părinte Andrei. La intrarea în localitatea Salva ierarhul a fost așteptat în această dimineață de protopopul de Năsăud, pr. Ioan Dâmbu, de primarii localităților învecinate și o ceată de 9 călăreți, care l-au însoțit pe Părintele Mitropolit până la mănăstire. La poarta așezământului monahal, ÎPS Andrei a fost întâmpinat de obștea mănăstirii, un sobor de peste 30 de preoți și în jur de 3000 de credincioși, între care s-au numărat și autorități locale și județene.

Slujba a fost oficiată cu începere de la ora 10 pe o scenă special amenajată în incinta mănăstirii.

Maica Domnului, mijlocitoarea credincioșilor către Iisus Hristos, Izvorul Tămăduirii

În cuvântul de învățătură ÎPS Părinte Andrei le-a vorbit credincioșilor despre Maica Domnului, mijlocitoarea credincioșilor către Cel care este Izvorul Tămăduirii și anume, Mântuitorul nostru Iisus Hristos: “Maica Domnului ne conduce pe noi pe toți înspre Izvorul Tămăduirii. În Evanghelia după Ioan aflăm cine este Izvorul Tămăduirii. Izvorul Tămăduirii este Însuși Domnul nostru Iisus Hristos care a Înviat din morți: Iar în ziua cea din urmă, ziua cea mare a sărbătorii, Iisus a stat între ei și a strigat, zicând: dacă însetează cineva să vină la Mine și să bea. Cel ce crede în Mine precum a zis Scriptura, râuri de apă vie vor curge din pântecele lui (Ioan 7, 37-39)De fapt, încă din Vechiul Testament proorocii au prevestit că Domnul Iisus Hristos este Izvorul Tămăduirii”.

La finalul slujbei, ÎPS Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a oferit avocatului Gavril Săsărman, Crucea Transilvană pentru implicarea sa în proiectul de renovare a mănăstirii.

Potrivit maicii starețe, stavrofora Emanuela Moisa, Mănăstirea ”Izvorul Tămăduirii” de la Salva a fost înființată în 1994, cu binecuvântarea vrednicului de pomenire Mitropolitul Bartolomeu. Bazele așezământului monahal au fost puse de un sobor de maici venite de la Mănăstirea Govora, sub îndrumarea părintelui duhovnic Teofil Roman, actualmente Ecleziarhul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca.
Piatra de temelie a bisericii-paraclis a fost sfințită pe 14 mai 1994, iar locașul de rugăciune a fost ridicat în doar 30 de zile, pe locul donat de credincioasa Varvara Cotuțiu.
Pe 10 mai 1996 a fost sfințită piatra de temelie pentru biserica mare care a fost târnosită de ÎPS Andrei anul trecut de sărbătoarea hramului.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close