Marele praznic al „Schimbării la Față” a Mântuitorului nostru Iisus Hristos a fost sărbătorit în mod deosebit de credincioșii din zona Năsăudului, care au participat în număr mare la hramul Mănăstirii de la Ilva Mare.

Resfințirea bisericii mici „Schimbarea la față” și Liturghia Arhierească

La sărbătoarea hramului din acest an a fost prezent și Preasfințitul Episcop Vasile Someșanul, care a oficiat în această dimineață, de la ora 9, slujba de resfințire a bisericii mici ce poartă hramul „Schimbarea la față”, locaș de cult ce a fost reabilitat în ultimii ani. De la ora 10, a urmat Sfânta Liturghie săvârșită în sobor de preoți și diaconi din care a făcut parte protopopul de Năsăud, Pr. Ioan Dâmbu.

La sărbătoarea hramului așezământului monahal „Schimbarea la față” din județul Bistrița-Năsăud au luat parte mulțime de credincioși de pe Valea Ilvei, ce au venit la mănăstire încă de marți seara pentru a participa la sfintele slujbe. Programul a debutat din ajun, de la ora 19, când PS Vasile a oficiat slujba Privegherii. Astăzi credincioșii ce au participat la Sfânta Liturghie au primit binecuvântare arhierească și îndemnuri duhovnicești din partea PS Episcop Vasile. La finalul Sfintei Liturghii a fost oficiat un parastas pentru ctitorii mănăstirii.

Începutul și evoluția Mănăstirii „Schimbarea la față”

Mănăstirea Ilva Mare este amplasată pe valea Ilvei, la 50 de km de orașul Năsăud. A luat ființă în 1992, ca schit de călugări, ctitorit de ieromonahul Daniil Ureche, actualul duhovnic, pe vatra casei părintești. Vrednicul de pomenire Mitropolitul Bartolomeu a dat aprobarea și a sfințit locul în 1992, după care s-au început și construcțiile la biserică. Locașul de cult a fost terminat în 1996, an în care pe 6 august, de hramul bisericii a fost sfințit.

La începutul anului 1999, schitul şi-a schimbat statutul în mănăstire de maici. În 2001 s-a început construcția unei noi biserici cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”. PS Episcop Vasile Someșanul a pus piatra de temelie la noua biserică, în data de 6 august. În 2005 biserica a fost ridicată, iar trei ani mai târziu au început lucrările de pictură interioară care au fost finalizate anul acesta. Noul locaș de rugăciune ce poartă hramul „Pogorârea Sfântului Duh” urmează să fie sfințit la sfârșitul lunii septembrie, de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close