Mănăstirea „Ștefan Vodă” de la Vad, județul Cluj, și-a sărbătorit sâmbătă, 2 iulie 2022, ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Voievod Ștefan cel Mare, la împlinirea a 518 ani de la trecerea sa la Domnul și a 30 de ani de când a fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română.

Cu acest prilej, la Altarul de vară al mănăstirii, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a oficiat Sfânta Liturghie, fiind înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Din sobor au făcut parte: protopopul de Gherla, preotul Iulian Paul Isip, secretarul de cabinet al ierarhului, arhidiaconul Sergiu-Iustin Pop, starețul Mănăstirii Nicula, arhimandritul Nicolae Moldovan, starețul Mănăstirii Vad, protosinghelul Nicodim Pop, duhovnicul Mănăstirii Cășiel, protos. Serafim Bădilă, duhovnicul Mănăstirii Strâmba, protos. Paisie Pașcu, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a rostit un cuvânt de învățătură, în cadrul căruia a vorbit despre virtuțile Sfântului Ștefan cel Mare, afirmând că este un model și pentru creștinii de astăzi.

„Cele trei lucruri, absolut necesare pentru viața noastră, pe care le învățăm de la Sfântul Ștefan cel Mare și din imnografia acestei sărbători, sunt acestea: pavăza credinței noastre ortodoxe, ca parte esențială din ceea ce suntem noi, din ceea ce am fost și nădăjduim că voi fi și de acum încolo. Apoi, dragostea de neam, în tot ceea ce presupune neamul frumos, statornic și demn de preluat și în zilele noastre și de continuat în vremurile care vor urma. Apoi, cel de-al treilea lucru, cu precădere necesar în vremurile noastre, este nevoia de multă încredere în ajutorul lui Dumnezeu. El este Cel care ne însoțește pas cu pas, și ne-a însoțit și astăzi pașii venind la hramul mănăstirii de la Vad”, a spus PS Părinte Benedict.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul maicilor de la Mănăstirea Piatra Fântânele.

La finalul slujbei, părintele stareț Nicodim Pop a mulțumit ierarhului pentru prezență și binecuvântare, Preasfinția Sa aflându-se pentru prima dată la hramul mănăstirii.

Sfânta Liturghie a fost oficiată în prezența oficialităților locale și a numeroși credincioși, printre care s-a aflat și academicianul Marius Porumb.

Două mănăstiri din Arhiepiscopia Clujului sunt de obârșie ștefaniană

Mănăstirea „Ștefan Vodă” de la Vad, cu hramul bisericii „Adormirea Maicii Domnului”, ctitorie ștefaniană, a fost reactivată în toamna anului 2011, la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, fiind pusă și sub patronajul Sfântului Voievod Ștefan cel Mare, primind al doilea hram. Așezământul monahal a primit în administrare și biserica monument istoric din localitatea Vad. Aici a existat o mănăstire încă din secolul XV, care a funcționat ca centru episcopal, de unde vine și denumirea de azi a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului.

În prezent, obștea așezământului monahal este condusă de starețul Nicodim Pop.

De asemenea, Biserica din Feleac – monument istoric, cu hramul „Sfânta Cuvioasă Paraschiva”, este tot o ctitorie a Sfântului Voievod Ștefan cel Mare, construită în jurul anului 1488, în timpul păstoririi Arhiepiscopului Daniil. Reînființarea Mănăstirii de la Feleac s-a hotărât în anul 1991, prin dorința enoriașilor din localitate și la cererea Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, în vremea păstoririi vrednicului de pomenire Arhiepiscop Teofil Herineanu.

Complexul monahal din Feleac cuprinde, pe lângă cele două biserici cu hramurile „Sfânta Parascheva” și „Sfânta Troiță”, un paraclis închinat „Sfântului Voievod Ștefan cel Mare al Moldovei”, un corp de chilii, stăreția și casa parohială, precum și o casă muzeu și o bibliotecă cu aproximativ 3.000 de volume.

Sfântul Ștefan cel Mare, domn al Moldovei între anii 1457-1504, a ctitorit foarte multe biserici și mănăstiri pe care nu doar că le-a construit, ci le-a și dotat și împodobit cu cele necesare. Tradiția menționează 40 de ctitorii ștefaniene, însă atestate documentar există doar 30.

În anul 1992, Biserica Ortodoxă Română l-a canonizat pe  Ștefan cel Mare, stabilind ziua cinstirii sale pe 2 iulie.

Citește mai multe despre Povestea ctitoriilor ștefaniene în eparhia de la Vad și Feleac 

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Ionuț Chifa

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close