În Parohia „Sf. Ioan Iacob Hozevitul” de pe Valea Gârbăului, protopopiatul Cluj I, a fost serbat hramul în mod festiv, sâmbătă, 2 august 2014. Cu acest prilej, credincioșii din zonă s-au bucurat de prezența  în parohie a ÎPS Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului. Pentru a marca sărbătoarea hramului, a fost oficiată Sfânta Liturghie Arhierească, în sobor de preoți și diaconi, iar ÎPS Părinte Andrei le-a adresat credincioșilor un cuvânt duhovnicesc.

Ierarhul le-a vorbit despre viața Sfântului Ioan Iacob Hozevitul, pe care Biserica Ortodoxă îl prăznuiește în fiecare an la data de 5 august: „Sf. Ioan Iacob Hozevitul este o icoană smerită și sfântă a ceea ce trebuie să devină un om care îl iubește pe Dumnezeu. A fost un tânăr foarte inteligent, a rămas orfan de mic de ambii părinți, l-a crescut bunica sa Maria, a făcut liceul și după liceu toată lumea se aștepta să îmbrățișeze o carieră universitară. N-a făcut lucrul acesta, ci în 1933, s-a călugărit la Mănăstirea Neamț. A fost călugăr la Mănăstirea „Sf. Sava” vreo zece ani,  după aceea stareț la Schitul „Sf. Ioan Botezătorul” de lângă Iordan, și apoi multă vreme s-a nevoit în Peștera „Sf. Ioachim și Ana” de lângă Mănăstirea Hozeva. În 1960, Dumnezeu l-a chemat la Sine. Moaștele Sf. Ioan Iacob Hozevitul au fost descoperite 20 de ani mai târziu. Trupul său este întreg, ca și atunci când a fost înmormântat”.

La finalul slujbei, delegația venită din partea Arhiepiscopiei Clujului, în frunte cu ÎPS Părinte Andrei, a vizitat șantierul bisericii parohiale, aflată în construcție. În prezent se zidesc pereții locașului de cult, iar slujbele sunt oficiate la demisolul special amenajat. Parohia „Sf. Ioan Iacob Hozevitul” de pe Valea Gârbăului a fost înființată în urmă cu trei ani.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close