De sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae marcată sâmbătă, 6 decembrie 2014, Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca și-a serbat hramul. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului în Capela ocrotită de Sfântul Nicolae din incinta Campusului Universitar „Nicolae Ivan”. Alături de Înaltpreasfinția Sa a slujit un sobor de preoți profesori, iar răspunsurile au fost date de corul facultății. Mitropolitul Clujului a oficiat pe parcursul slujbei și o hirotonie întru diacon.

La hramul facultății a participat rectorul Universității Babeș-Bolyai, academicianul Ioan Aurel-Pop, alături de cadrele didactice și studenții instituției.

„Omul fericit este cel sărac și smerit”

În cuvântul de învățătură, Mitropolitul Andrei a evidențiat faptul că omul fericit este cel sărac și smerit: „În general s-ar considera că sunt fericiți oamenii bogați și orgolioși. Pericopa evanghelică pe care o citim la Sfântul Nicolae ne arată de fapt, că paradoxal, fericiți sunt oamenii săraci și smeriți, iar lucrul acesta îl demonstrează practic, Sfântul Nicolae”.

Distincții, pentru conducerea Universității Babeș-Bolyai

La finalul slujbei, rectorul Universității Babeș-Bolyai a primit din partea Arhiepiscopiei Clujului, Crucea Transilvană, iar din partea Facultății de Teologie Ortodoxă, diploma și medalia lansată cu prilejul împlinirii a 90 de ani de la înființarea învățământului teologic de la Cluj.

90 de ani învățământ teologic la Cluj

Manfestările dedicate împlinirii a 90 de ani de la înființarea învățământului teologic de la Cluj s-au încheiat astăzi, cu sărbătoarea hramului Capelei Facultății. Acestea s-au desfășurat pe parcursul săptămânii trecute și au presupus vizitele unor invitați speciali care au susținut conferințe pe diverse teme.

În cadrul manifestărilor a avut loc și festivitatea de acordare a titlului de „Profesor emerit”, părintelui profesor universitar Ioan Ică Sr., cel care a înființat școala doctorală „Isidor Todoran” din cadrul Facultății de Teologie și a contribuit semnificativ la reînființarea învățământului teologic de la Cluj. Alături de această distincție, părintele Ioan Ică Sr a primit și Crucea Transilvană. De asemenea, părintele decan Vasile Stanciu a oferit Înaltpreasfințitului Părinte Andrei și foștilor decani ai Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, diploma și medalia lansată cu prilejul împlinirii a 90 de ani de la înființarea învățământului teologic de la Cluj.
Tot cu acest prilej s-au lansat volume omagiale și s-a făcut vernsajul portretelor ierarhilor, rectorilor și decanilor fostei Academii Teologice Clujene, precum și ai actualei Facultăți de Teologie Ortodoxă.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close