Sâmbătă, 2 septembrie 2023, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor Parohiei „Brâul Maicii Domnului” din localitatea clujeană Sub Coastă, cu prilejul hramului. Punerea în raclă a Brâului Maicii Domnului este sărbătorită anual la data de 31 august.

De la ora 10:00, în interiorul bisericii parohiale, cu hramul „Brâul Maicii Domnului”, aflată în fază de construcție, ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie, fiind înconjurat de un sobor de clerici. Din sobor au făcut parte protopopul de Cluj I – preotul Dan Hognogi, secretarul de cabinet al ierarhului – arhidiaconul Sergiu-Iustin Pop, duhovnicul Mănăstirii „Sfânta Elisabeta” din Cluj-Napoca – ieromonahul Paisie Borza, preotul paroh Raul Astaluș, preotul Cosmin Vele (Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din cartierul clujean Europa) – redactor și realizator de emisiuni la Radio Renașterea, precum și alți preoți invitați.

Răspunsurile liturgice au fost date de grupul vocal „Synavlia” din Cluj-Napoca.

În cadrul slujbei, PS Părinte Benedict le-a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură despre Maica Domnului ca protectoare a Bisericii, dar și a vieții noastre sociale.

La final, părintele paroh Raul Astaluș a mulțumit ierarhului pentru prezență și binecuvântare, oferindu-i în dar o Sfântă Scriptură și un Liturghier, ambele legate în piele. La rându-i, în semn de binecuvantare, Preasfinția Sa i-a dăruit mai multe panglici atinse de Brâul Maicii Domnului, odor aflat la Manastirea Vatopedu.

Scurt istoric

Parohia „Brâul Maicii Domnului” – Sub Coastă este afiliată Protopopiatului Cluj I și a fost înființată în luna ianuarie 2019. Este aflată în localitatea cu același nume, din comuna Apahida, județul Cluj, o localitate sub 100 de locuitori, dar aflată în plină dezvoltare, la o distanță de doar 3 km de Cluj-Napoca și la marginea drumului european E576 (DN17).

Piatra de temelie a noii biserici, cu hramul „Brâul Maicii Domnului”, singura din cadrul Arhiepiscopiei Clujului care poartă acest hram, a fost pusă în data de 30 martie 2019, de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei. Trei ani mai tarziu, Mitropolitul Clujului, în ziua de prăznuire a Punerii în raclă a Brâului Maicii Domnului, miercuri, 31 august 2022, a sfințit cele două clopote care vor fi montate în turnul clopotniță al lăcașului de cult. În prezent, biserica parohială se află în fază de construcție.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului