Mănăstirea Dobric, supranumită și „Nicula Țibleșului”, și-a celebrat unul dintre hramuri de sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena. Paraclisul monahal și viitorul așezământ social pentru persoane vârstnice au fost puse sub ocrotirea celor doi sfinți numiți de biserică „cei întocmai cu Apostolii”.

Pentru a întregi sărbătoarea obștii monahale, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, a oficiat aici Sfânta Liturghie la care au participat și mii de credincioși de pe Valea Țibleșului.

Din soborul slujitor au făcut parte: Arhim. Dumitru Cobzaru, Exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopie, Arhid. Claudiu Grama, Consilierul pe probleme de misiune şi protocol, Pr. Doru Zinveliu, protopopul de Beclean și doi reprezentanți ai Mitropoliei Veriei din Grecia.  Deasemenea au slujit mai mulți stareţi şi duhovnici ai mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului și preoți invitați din satele învecinate.

ÎPS Andrei „Sfântului Împărat Constantin lumina sufletului i-o dădea credința”

În cuvântul de învățătură Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a vorbit despre Credința adevărată subliniind exemplul pe care cei doi Sfinți Împărați prin faptele lor ni l-au dat nouă fiind adevărate modele pentru societatea de astăzi.

Conducătorii de astăzi au nevoie de înțelepciunea și de intuiția Sfântului Împărat Constantin. A fost un vizionar și datorită viziunii sale limpezi a trasat o traiectorie dreaptă istoriei și a dat libertate bisericii creștine. În anul 313 a dat Edictul de la Milan prin care îi socotea pe creștini ca religie receptă. Nu a anulat celelalte religii, dar a sprijinit în mod deosebit religia creștină iar prigoana împotriva creștinilor a încetat.

Sfinții Împărați Constantin și Elena au avut credința dată sfinților odată pentru totdeauna, dată de Domnul Nostru Iisus Hristos.

Cât de credibil ar fi mesajul bisericii creștine dacă toate confesiunile ar fi una, cât de puternic ar fii mesajul bisericii creștine dacă toți creștinii s-au unii.

Răspunsurile au fost date de un grup de studenți teologi iar la momentul împărtășirii, mai mulți interpreți de muzică populară au cântat pricesne. Printre aceștia s-a numărat și dl. Alexandru Pugna, ministru secretar de stat în cadrul Ministerului Culturii, un apropiat fiu duhovnicesc al acestei mănăstiri.

La finalul Sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit, i-a premiat pe elevii olimpici la religie din județul Bistrița – Năsăud.

Mănăstire și așezământ social

Aşezământul monahal de la Dobric a fost înfiinţat iniţial ca schit în 1992, iar după un an a devenit mănăstire. Complexul monahal este format din casa veche, un fost conac boieresc vechi de aproape 200 de ani, unde a fost amenajat un paraclis cu hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”. De asemenea, mănăstirea are o bisericuţă din lemn cu hramul „Sfântul Evanghelist Luca” construită în stil maramureşean de către meşterii din Bârsana în 30 de zile. În cadrul mănăstirii Dobric funcţionează de câţiva ani şi căminul de bătrâni „Aurel şi Dudica Milea”. Aici sunt primite cazuri sociale de bătrâne, care sunt abandonate de familie, cu pensii foarte mici, iar mănăstirea, pe cheltuiala ei, le poartă de grijă.

În 2013, de sărbătoarea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul şi Mitropolitul Clujului, a pus piatra de temelie pentru Căminul pentru persoane vârstnice cu hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”. În momentul de faţă se lucrează la biserica mare de zid cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”. De asemenea, se lucrează la construirea unei biblioteci, care va adăposti cele peste 40.000 mii de volume din colecția mănăstirii.

Mănăstirea Dobric mai este supranumită şi ”Nicula Ţibleşului”, datorită  numărului mare de pelerini care vin aici să se roage în 15 august, când se sărbătoreşte Adormirea Maicii Domnului, hramul bisericii mici.

Stareţa mănăstirii este Stavrofora Veronica Coţofană iar duhovnic Ieromonahul Siluan Fărcaş.

Foto: Dumitru Cucură, Dar

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close