Despre protestul ascetic al Sfântului Prooroc Ilie împotriva corupției din lume a vorbit Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului credincioșilor adunați la hramul Mănăstirii de la Băișoara.

Văzând Sfântul Ilie cât păcat este în lume, sufletul său s-a suprasaturat de repulsie față de starea morală a oamenilor de atunci. Însuși Ahab, care era rege în Israel pe atunci, se însurase cu o prințesă feniciană, păgână, care în loc să se apropie ea de Dumnezeu l-a determinat pe Ahab să adopte o sumedenie de obiceiuri străine. Și atunci, Ilie, după ce a epuizat toate mijloacele catehetice de a-i îndrepta pe calea cea bună, el personal a făcut un protest ascetic împotriva a ceea ce se întampla, dar pedagogic i-a pedepsit pentru tot ceea ce se întâmpla, spre îndreptare rugându-l pe Dumnezeu să nu mai dea ploaie. Ilie s-a adăpostit într-o peșteră, avea un trai foarte simplu, se nevoia foarte mult, îi aduceau corbii de mâncare. După o vreme s-a mutat și de acolo la o văduvă săraca din Sirepta Sidonului iar, după trei ani și jumătate ,considerând că i-a pedepsit destul pe israeliții care alunecaseră de la credința cea dreaptă, s-a întors Ilie în pământul lui Israel.

Ierarhul, în omilia rostită cu acest prilej, i-a îndemnat pe toți cei prezenți să urmeze modelul Sfântului Ilie și, fiecare dintre ei, să protesteze prin fapte bune și purtare creștinească împotriva corupției din lume din zilele noastre.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul şi Mitropolitul Clujului, înconjurat de un sobor de preoţi, printre care arhim. Dumitru Cobzaru, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului si Clujului și pr. Daniel Crișan, protopop de Turda, pe altarul de vară al așezământului monahal.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, protos. Iacob Rus, starețul Mănăstirii Băișoara a mulțumit tuturor celor care cercetează așezământul monahal.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date un grup vocal format din membri ai Coralei Armonia, dirijați de arhid. Ion Iulian Dumitru.

Mănăstirea de la Băișoara a fost înființată în anul 1994 ca schit iar un an mai târziu a primit statut de mănăstire. În 1997 s-a început ridicarea unei biserici în stil bizantin, după modelul bisericii Mănăstirii Sinaia, care acum se află la stadiul de pictură.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close