Concertul de gală al Fundaţiei „Mitropolitul Bartolomeu” a avut loc sâmbătă, 18 martie 2017, chiar în ziua în care cel dintâi Mitropolit al Clujului ar fi împlinit vârsta de 96 de ani.

Numeroși oameni de cultură, studenți și clujeni de toate vârstele au participat la tradiționalul eveniment organizat anual de fundația care poartă numele Mitropolitului Bartolomeu.

Pe scena Teatrului Național din Cluj-Napoca a urcat, așa cum este tradiția, Cvartetul Transilvan al Filarmonicii din Cluj-Napoca. Concertul celor patru membrii a fost prefațat de un recital muzical susținut de Corala „Psalmodia Transylvanica” a Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj dar și de discursul invitatului special din acest an,  Cristian Hadji Culea, directorul Teatrului Național din Iași, prieten apropiat și confident al Mitropolitului Bartolomeu.

Din aceeași categorie

Share This