Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, împreună cu filiala clujeană a Academiei Române și cu sprijinul Ordinului Arhitecţilor din România, a deschis începând cu 17 noiembrie 2017, un concurs public pentru realizarea statuilor care să îi reprezinte pe Mitropolitul Bartolomeu Anania și pe Episcopul Nicolae Ivan şi care urmează să fie amplasate în fața Catedralei Mitropolitane clujene.
La concurs s-au înscris 13 sculptori din țară, care au prezentat, la Muzeul Mitropoliei Clujului, proiectele, portofoliile personale și machetele celor două statui. Juriul, prezidat de academicianul Marius Porumb, format din arhitecți, critici și istorici de artă, precum şi sculptori, a analizat marți, 23 ianuarie, la Muzeul Mitropoliei de la demisolul Catedralei clujene, proiectele înscrise și a desemnat câştigătorul. La eveniment a participat şi Înaltpreasfinţitului Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului.

Concursul a fost câștigat de proiectul realizat de sculptorul Alexandru Păsat, de la Catedra de sculptură a Universităţii de Arte şi Design din Cluj-Napoca. Locul II a fost obţinut de lucrarea sculptorului Dumitru Cosma din Cluj-Napoca, iar locul al III-lea de lucrarea sculptorului Ștefan Bințințan din Alba-Iulia.

Statuile vor avea o înălţime de trei metri, vor fi turnate în bronz şi vor fi amplasate în faţa Catedralei Mitropolitane clujene, urmând să fie inaugurate în apropierea sărbătorii de la 1 decembrie 2018. Finanţarea va fi asigurată din alocări bugetare ale autorităţilor publice locale şi judeţene, precum şi din fondurile Mitropoliei Clujului, Maramureşului şi Sălajului.

IPS Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei a remarcat, cu această ocazie, faptul că cele două statui au valoare de simbol şi a amintit că „în Sfânta Scriptură, în Cartea Facerii, chiar dacă evreii erau împotriva statuilor, totuşi, în capitolul 35, versetul 14, se arată că patriarhul Iacob, după ce, cu ajutorul lui Dumnezeu, a ieşit biruitor, «a aşezat un stâlp pe locul unde grăise Dumnezeu, un stâlp de piatră, şi a săvârşit turnare peste el şi a turnat untdelemn». A pus totuşi un stâlp de aducere aminte, patriarhul Iacob, acolo unde Dumnezeu îşi făcuse lucrarea cu putere multă”. De asemenea, IPS Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei a adăugat că printre evenimentele dedicate Centenarului Marii Uniri s-a născut şi ideea ca „în faţa Catedralei să fie statuile a două personalităţi ecleziastice care sunt sufleteşte, şi nu numai sufleteşte, ci şi prin activitatea, lor legate de Unirea cea Mare (…) Episcopul Nicolae Ivan a ridicat Catedrala şi a participat şi la Marea Unire, iar Mitropolitul Bartolomeu Anania, de vrednică şi pioasă amintire, a reîntemeiat Mitropolia Clujului”.

Acad. Marius Porumb, preşedintele juriului, a remarcat că oraşul Cluj-Napoca „este un centru important al românismului, capitala Transilvaniei, una din cele trei ţări româneşti. România este ca o Sfântă Treime: Moldova, Ardealul şi Ţara Românească (…) iar lângă Cluj, la Feleac este prima Mitropolie a Transilvaniei de la 1488, de la a cărei întemeiere se împlinesc 530 de ani, odată cu 100 de ani de la Marea Unire (…) Acest an este pentru noi, românii, extrem de important. Sărbătorim 100 de ani de stat modern, în care toţi românii s-au unit într-o ţară”.

Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului organizează cu prilejul Centenarului Marii Uniri mai multe evenimente în care se încadrează şi inaugurarea celor două statui, a Episcopului Nicolae Ivan şi a Mitropolitului Bartolomeu Anania. Episcopul Nicolae Ivan este cel care a reîntemeiat Eparhia Clujului şi „care a păstorit cu un neîntrecut har de ctitor, lăsând posterităţii Catedrala din inima orașului, reşedinţa eparhială, prima Academie Teologică, revista «Renaşterea», dar, în primul rând, împlinirea unui vis de veacuri al românilor ortodocşi ardeleni, care şi-au dorit un ierarh al lor în metropola Transilvaniei”, conform organizatorilor. De asemenea, Mitropolitul Bartolomeu Anania, a fost „un om care nu a știut ce este frica și care a făcut istorie, prin înființarea Mitropoliei Clujului în anul 2006. Tălmăcitor al Bibliei şi ctitor remarcabil, Mitropolitul Bartolomeu a păstorit Eparhia clujeană cu înţelepciune, reuşind să-i dinamizeze activitatea, pentru a răspunde prompt şi eficient solicitărilor noi şi tot mai diverse ale lumii moderne. Acestor doi mari ierarhi, primul reîntemeietor al Episcopiei și al doilea reîntemeietor al Mitropoliei Clujului, Arhiepiscopia noastră dorește să le ridice câte o statuie în fața Catedralei Mitropolitane, restituind posterității memoria acestor doi mari români. Prin acest gest s-ar pune și mai mult în valoare spațiul pieței Avram Iancu, dăruit de municipalitate pentru «Catedrală, pentru parc public și pentru statuile ce se vor ridica în amintirea bărbaților binemeritați pentru neamul românesc»”, conform Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului. Arhiepiscopia, împreună cu filiala clujeană a Academiei Române, și-a asumat, cu sprijinul Primăriei și al Consiliului local al municipiului Cluj-Napoca, demersul realizării acestui proiect.

Ziarul Lumina

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close