Elevii claselor a XII-a ai Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca au participat joi, 2 iunie 2016, la festivitatea de absolvire care a avut loc în Sala „Nicolae Ivan” a Centrului Eparhial, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, însoțit de Arhim. Dumitru Cobzaru, Exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului, și de Pr. Lect. Univ. Dr. Cristian Sonea, Prodecanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj Napoca. Festivitatea a fost moderată de Pr. Prof. Dr. Liviu Vidican-Manci, directorul Seminarului Teologic Ortodox din Cluj Napoca.  Aboslvenții  s-au bucurat și de prezența cadrelor didactice și a celor dragi care au venit să îi felicite.

Pentru noul drum pe care pășesc în viață, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Andrei i-a îndemnat pe tineri să se dăruiască celorlalți pentru că „mai fericit este a da decât a lua”. Totodată, a subliniat deosebita importanță a armonizării activității de tip organizatoric cu activitatea duhovnicească. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa i-a felicitat pe toți cei prezenți, cu precădere pe elevii premianți, cărora le-a oferit  în dar cărți, iar șefului de promoție, un pelerinaj la Ierusalim.

„A fost o atmosferă de sărbătoare, foarte frumoasă. În fapt, totul a început la ora 7:00 cu Sfânta Liturghie oficiată în Capela Seminarului de un sobor de preoți. După aceea, pe scările Seminarului s-a cântat Gaudeamus și ne-am bucurat de faptul că încă o generație de copii cuminți au absolvit Seminarul Teologic Ortodox”, a declarat pentru Radio Renașterea, directorul Seminarului, părintele Liviu Vidican-Manci.

Elevii celor două clase au fost premiați de către doamnele diriginte Lucia Aniței (XII A) și Nicoleta Popa (XII B). La final a avut loc ceremonia de predare a cheii către elevii claselor a XI-a.

Autor: Alexandra Andereș, Radio Renașterea

Foto: Seminarul Teologic Ortodox Cluj-Napoca

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close