Elevii claselor a 12-a de la Seminarul Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, au absolvit astăzi, 31 mai 2013, în mod festiv, cei 4 ani de studiu. Manifestarea a debutat la ora 7, cu oficierea Sfintei Liturghii în Capela Seminarului. La slujbă au participat preoți profesori de la Seminarul Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, cadre didactice și cei 56 de elevi care au absolvit în acest an Seminarul. De la ora 9, în curtea instituției a avut loc festivitatea de premiere a elevilor, în prezența ÎPS Mitropolit Andrei, care le-a adresat tinerilor îndemnuri duhovnicești: “Toate cuvintele noastre de învățătură să le întemeiem pe Revelația venită de Sus. În Evanghelia după Ioan, (15, 16) spune, nu voi M-ați ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi, și v-am rânduit să mergeți și roadă să aduceți, și roada voastră să rămână. Așa  cum și părintele director spunea, această frumoasă statură de bobocei nu se termină niciodată, e adevărat, dar o etapă s-a încheiat. Și Cel ce v-a trimis în suflet fiorul sfânt acum 4 ani să veniți la Seminar,  este si  Cel ce vă cheamă ca în viața voastră să aduceți roadă. Așa  cum și părintele director spunea, această frumoasă statură de bobocei nu se termină niciodată, e adevărat, dar o etapă s-a încheiat. Și Cel ce v-a trimis în suflet fiorul sfânt acum 4 ani să veniți la Seminar,  este si  Cel ce vă cheamă ca în viața voastră să aduceți roadă.”  Așa  cum și părintele director spunea, această frumoasă statură de bobocei nu se termină niciodată, e adevărat, dar o etapă s-a încheiat. Și Cel ce v-a trimis în suflet fiorul sfânt acum 4 ani să veniți la Seminar,  este si  Cel ce vă cheamă ca în viața voastră să aduceți roadă. ”
În deschidere, a luat cuvantul pr. Liviu Vidican-Manci, directorul Seminarului Teologic care le-a transmis tinerilor sfaturi și îndemnuri cu privire la vocația pe care aceștia o vor urma, aceea de preot. La moment au luat parte și consilierul cultural al Arhiepiscopiei, pr. Bogdan Ivanov, inspectorul școlar de religie, pr. Marian Sidon, prodecanul Facultății de Teologie Ortodoxă, pr. Cristian Sonea, precum și profesorii Seminarului Teologic. După cuvintele adresate de ÎPS Mitropolit Andrei precum și de reprezentanții celor două instituții de învățământ teologic, a urmat premierea elevilor cu rezultate bune la învățătură. Cu acest prilej a fost inmânată și cheia seminarului, de către șeful de promoție, umătoarei generații.
La instituția preuniversitară de învățământ teologic din Cluj-Napoca studiază la nivel liceal aproximativ 210 de elevi, la cele două specializări: teologie profil vocațional și filologie și 80 în învățământul primar.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close