Elevii Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca au încheiat astăzi cursurile, în mod festiv. Absolvenții claselor a IX-a, a X-a și a XI-a, împreună cu părinții și profesorii au participat de la ora 7 la Sfânta Liturghie, oficiată în paraclisul Seminarului de Preasfințitul Vasile Someșanul. Mai apoi, de la ora 9 a avut loc în curtea Arhiepiscopiei, festivitatea de premiere a elevilor, în prezenta ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei și a Preasfințitului Vasile Someșanul. Cei mai silitori elevi au primit din partea diriginților diplome și premii pentru rezultatele deosebite pe care le-au avut în acest an școlar. Cu acest prilej, din partea familiei preotului Ioan Bunea au fost decernate două premii speciale pentru șefii de promoție. Au fost acordate și diplome de merit și corpului profesoral de la Seminarul Teologic Ortodox, care s-a implicat în educarea și formarea tinerilor. La finalul festivității, ÎPS Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei le-a adresat elevilor câteva îndemnuri duhovnicești. Directorul Seminarului Teologic Ortodox, Pr. Liviu Vidican Manci, precum și duhovnicul elevilor seminariști, pr. Samuel Cristea i-au felicitat pentru implicarea lor în activitățile duhovnicești și în cele școlare și le-au urat o vacanță plăcută. Prezent la festivitate, Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Stanciu, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă i-a îndemnat pe elevi să învețe în continuare foarte bine și să se orienteze pe viitor spre învățământul teologic universitar. Totodată a prezentat o scurtă biografie a părintelui Ioan Bunea, unul dintre profesorii de bază ai învățământului teologic clujean, care a suferit o detenție de mai mulți ani în închisorile comuniste (1959-1964).

La Seminarul Teologic Ortodox din Cluj-Napoca studiază aproximativ 270 de elevi,  la profilele vocațional și filologie. Începând din toamnă școala ortodoxă din Cluj va oferi o nouă specialiate la nivel de liceu și anume engleză intensiv. Totodată va fi înființat și învățământul gimnazial. Părinții clujeni interesați îsi pot înscrie copiii în clasa a V-a la școala ortodoxă până pe 2 iulie. 

{joomplucat:24 limit=20|columns=4}

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close