Elevii Colegiului Național Ortodox din Cluj-Napoca au încheiat astăzi în mod festiv cursurile. Micuții alături de cadrele didactice și părinți au participat în această dimineață la festivitatea de încheiere a anului școlar 2012-2013. Momentul festiv a fost organizat de la ora 9 în curtea Colegiului, de pe str. Avram Iancu, nr.6, în prezența ÎPS Părinte Mitropolit Andrei. În cadrul festivității au fost acordate premii atât pentru rezultatele deosebite obținute de elevi în acest an școlar, cât si la concursurile județene și naționale. Elevii de la Colegiul Național Ortodox au primit premii speciale și din partea parohiei “Sfânta Treime” din Cluj, ce a împărțit micuților cărți de rugăciuni. ÎPS Părinte Andrei le-a oferit copiilor cărți de povești și iconițe si i-a felicitat la final pentru rezultatele deosebite obținute în acest an școlar. Totodată le-a spus că din punct de vedere duhovnicesc nu intră în vacanță, așa că au fost îndemnați să participe în fiecrae dunminică la Sfânta Liturghie: “Pentru copiii noștri cea mai mare bucurie este că a venit vacanța. Acum din punct de vedere duhovnicesc, nu intrăm niciodată în vacanță, pentru că pe lângă bucuriile pe care vi le oferă vacanța nu trebuie să uităm că duminica trebuie să mergem la biserică. Ne dorim ca prin această școală de excepție, care va fi aluatul ce dospește toată frământătura Clujului, să putem demonstra cât de frumoși, cât de cuminți și cât de bine educați sunt copilașii care învață la această școală. Cum se obișnuiește să întemeiem scripturistic tot ceea ce spunem, încă o dată fac apel la înțeleptul Solomon care spunea: Învață-l pe copil cu purtarea pe care trebuie să o aibă și nici când va îmbătrâni nu se va abate de la ea”.
A luat parte la festivitatea de închidere a anului școlar și  inspectorul de religie al județului Cluj, pr. Marian Sidon, care a evidentiat în discursul său rolul educației religioase în formarea tinerilor. La finalul festivității Corul Seminarului Teologic Ortodox, dirijat de Pr. Prof. Petru Stanciu a interpretat mai multe lucrări folclorice.
Colegiul Național Ortodox a fost înființat în anul 2012. Aici învață aproximativ 80 de copii în două clase pregătitoare și două clase I. De anul școlar viitor la Colegiul National Ortodox vor mai fii alte două clase pregătitoare cu câte 60 de locuri și deasemenea vor fi înființate și două clase  a V-a, cu câte 50 de locuri. Părinții interesați își pot înscrie în această perioadă copiii în învățământul gimnazial la Seminarul Teologic Ortodox din Cluj. Ce își propune această instituție de învățământ să ofere copiilor, ne spune directorul Colegiului, pr. Liviu Vidican-Manci: “ Școlile confesionale nu sunt școli în care sunt îndoctrinați copiii și nici școli ideologice în care sunt prezentate niște ideologii, sunt doar niște școli care vin cu o alternativă la ceea ce se întâmplă în multe din școlile din țară, o alternativă la indisciplină, la lipsă de bun simț, într-un cuvânt la lipsa celor șapte ani de casă. Pe lângă toate acestea se pune în sufletul copilului și sămânța raportării corecte la Divinitate, la Cel care ne ocrotește, ne hrănește, ne trezește în fiecare zi, la Bunul Dumezeu”.
 
 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close