Studenţii Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, de la nivelurile licenţă şi master au încheiat astăzi, în mod festiv, cursurile. Cu acest prilej, ÎPS Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei a oficiat de la ora 8, Sf. Liturghie în Catedrala Mitropolitană, slujbă la care au luat parte studenţii absolvenţi împreună cu familiile şi cei dragi lor. A slujit, alături de Mitropolitul Andrei, un numeros sobor de preoţi şi diaconi din care au facut parte preoţi profesori ai Facultăţii de Teologie Ortodoxă, decanul instituţiei, pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu, precum şi preoţii slujitori ai Catedralei Mitropolitane. La finalul slujbei, ÎPS Andrei, le-a adresat tinerilor absolvenţi un cuvânt potrivit acestui final de drum, făcând referire la un verset din Evanghelia după Ioan: “Nu voi M-aţi ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi şi v-am rânduit să mergeţi şi roadă să aduceţi şi roada voastră să rămână. Acest cuvânt l-a spus Mântuitorul multor generaţii, dar în mod concret, astăzi, vi-l spune frăţiilor voastre. Pentru că în mod tainic, la vremea potrivită El este Cel care v-a ales, El este Cel care v-a chemat. Aţi venit aici la Facultatea noastră de Teologie şi încet aţi acumulat cunoştinţe şi veţi continua să le acumulaţi pentru că niciodată nu terminăm cu îmbunătăţirea sufletească.”
În continuare, de la ora 10, a avut loc în aula Auditorium Maximum a Universităţii Babeş-Bolyai, festivitatea de absolvire, moment în care Mitropolitul Andrei le-a transmis tinerilor un singur îndemn, acela de a fi darnici în toată viaţa lor, de a-și desfașura activitatea de propovăduire a Evangheliei, fără a aștepta nimic în schimb. Cursul festiv a fost susţinut de arhim. Teofil Tia, duhovnicul Facultăţii de Teologie Ortodoxă și îndrumator de an al absolvenților, care le-a transmis celor prezenţi câteva sfaturi cu privire la rugăciune şi efectul pe care aceasta îl are în viaţa omului. Au luat cuvântul: rectorul Universitaţii Babeş-Bolyai, academicianul Ioan Aurel Pop, preşedintele senatului Universitaţii Babeş-Bolyai, pr. Ioan Chirilă, precum şi decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă, pr.  prof. Vasile Stanciu.
S-a strigat pe urma catalogul, pentru ultima dată iar celor aproximativ 120 de studenţi de la nivel licenţă şi master, de la profilele Teologie Pastorală, Didactică, Artă Sacră şi Asistenţă Socială, le-au fost înmânate diplomele de absolvire.
 Tot în cadrul festivității de azi, IPS Mitropolit Andrei a acordat două diplome speciale: studentului Nicolae Muntean, care a obţinut locul I la etapa naţională a concursului “Dumitru Stăniloaie” şi profesorului său coordonator, părintelui Valer Bel.
{joomplucat:18 limit=20|columns=4}

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close