Festivalul-concurs de colinde și tradiții de Crăciun „Episcop Nicolae Ivan”, s-a desfășurat pe 20 decembrie la Cluj-Napoca.

 

Evenimentul, aflat la cea de-a patra ediție, a acut loc de la ora 10, în sala Auditorium Maximum a Universității Babeș-Bolyai. Au urcat pe scenă 14 cete de colindători din județele Bistrița-Năsăud și Cluj, îmbrăcați în costume tradiționale. Tinerii au prezentat în fața publicului, dar și a juriului de specialitate, colinde și diferite obiceiuri și tradiții străvechi de Crăciun.

Potrivit inspectorului de religie al județului Cluj, pr. Marian Sidon, acest festival de colinde și tradiții de Crăciun s-a desfășurat pe trei etape, primele două, cea pe școală și la nivelul cercurilor metodice a profesorilor de religie, având loc deja. La această fază finală, au fost selectate 14 grupuri din cele peste 50 participante la primele etape.

Prestația lor a fost evaluată de un juriu de specialitate din care aun făcut parte Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, în calitate de președinte de onoare, Pr. univ. dr. Vasile Stanciu, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, Lect. univ. Gabriela Munteanu de la Academia de muzică „Gh. Dima”, etnologul Cosmina Mocanu, de la Institutul Arhiva de folclor a Academiei Române, secretarul eparhial al Arhiepiscopiei Clujului, Dr. Valentin Vesa și directorul Seminarului Teologic Ortodox din Cluj, Pr. Dr. Liviu Vidican Manci.

„Festivalul, prin costumele populare purtate de participanți și prin repertoriul ales, își propune să aducă în fața publicului viața satului românesc de altădată, toate amintind de marele praznic al Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos ”, declară inspectorul de religie al județului Cluj, pr. Marian Sidon.

Festivalul Concurs de Colinde „Episcop Nicolae Ivan” a debutat în urmă cu trei ani la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Andrei și este destinat tuturor elevilor din învățământul preuniversitar. Manifestarea s-a născut din dorința de a împărtăși la cât mai multă lume, bucuria nașterii Domnului, prezentată într-o formă artistică tradițională, cea a colindelor și a obiceiurilor populare.

Festivalul se încadrează în rândul activităților extrașcolare pe care profesorii de religie le desfășoară în școlile publice, aducându-și astfel contribuția la păstrarea și transmiterea valorilor fundamental creștine, dar și a identității noastre ca și popor, a mai spus inspectorul de religie al județului Cluj, pr. Marian Sidon.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close