Ziua de 1 iunie a fost sărbătorită într-un mod cu totul deosebit de către elevii Seminarului Teologic  Ortodox din Cluj-Napoca și de către preșcolarii de la Grădinița” Sfântul Stelian”.

Pentru  ei  Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului împreună cu Asociația Părinților Colegiului Ortodox Cluj având parteneri  Seminarul Teologic Orotodox, Grădinița Sfântul Stelian și Asociația  Studenților Creștini Ortodocși Români și Asociația Tinerilor Creștini Ortodocși Români  au organizat ”Festivalul Bucuriei” în care cei mici au realizat un carnaval al personajelor din basmele copilăriei, au realizat ateliere de pictură pe tricouri, colaje cu scene din viața copiilor, desene pe asfalt, jocuri și întreceri sportive precum și un campionat de fotbal între clase.

Activitățile au fost realizate de către copii împreună cu doamnele profesoare și voluntari din asociațile de tineret ale Eparhiei Clujului.

”Festivalul Bucuriei” a culminat cu prezența Părintelui Arhiepiscop și Mitropolit Andrei care le-a adresat copiilor un cuvânt de învățătură, a asistat la un mic program de cântece pregătite de către cei mici și le-a împărțit dulciurile mult așteptate. ”Citim în Sfânta Scriptură că la un moment dat, ucenicii l-au întrebat pe Domnul Histos: cum arată un cetățian al Împărăției cerurilor? Și Domnul Hristos le-a spus așa: dacă nu ve-ți fi ca pruncii, nu ve-ți intra în Impărăția cerurilor. Sigur că s-a referit la pruncii cuminți și credincioși, care își fac rugăciunile și care își fac temele, și care îi ascultă pe dascăli, și care își cinstesc părinții, și care sunt nădejdea părinților pentru viitor. Nădejdea lor dar și nădejdea noastră.

A fost o zi minunată  organizată pentru cei mici, cu sprijinul Consiliului Județean Cluj.

Ciclul primar la Seminarul  Teologic Ortodox Cluj funcționează începând cu anul școlar 2012-2013 iar în anul școlar 2015-2016 frecventează ciclul primar un număr de 277 elevi, iar Grădinița Sfântul Stelian funcționează din anul 2008-2009 și are un număr de 55 preșcolari.

Foto: Andreea Pâgleșan, Radio Renașterea

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close