Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, împreună cu Asociația „Chip și Asemănare” a organizat în perioada 24 ianuarie – 13 martie 2022, prima ediție a Expoziției – concurs „Ortodoxia”.  Evenimentul s-a dorit a fi atât un mijloc de promovare al facultății clujene și, în mod special, a secției de Artă Sacră, dar și un mecanism de apropiere a elevilor de liceu de lumea universitară și de promovare a  artei sacre în spațiul românesc.

Concursul, organizat pe două secțiuni, s-a adresat elevilor de liceu din toată țara, care au trebuit să realizeze reprezentări plastice ale temei generale „Liniștea”, dar și studenților facultății, secția de Artă Sacră, cei care au realizat lucrări pe tema generală „Rugăciunea – parcurs de la chip la asemănare”. Sâmbătă, 12 martie 2022, a avut loc vernisarea lucrărilor participanților, în cadrul celor două expoziții deschise în galeriile „Imago” și „Ermineia” ale Facultății, premierea câștigătorilor, dar și prezentarea sediului instituției și a atelierelor de pictură din cadrul secției Artă Sacră.

Participanții, binecuvântați de Mitropolitul Clujului

Participanții din toată țara au vizitat dimineață sediul facultății, iar în jurul amiezii s-au întâlnit cu Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, care i-a binecuvântat și le-a oferit cărți de rugăciuni.

„Întâlnirea noastră are loc într-o perioadă a anului care se potrivește foarte bine cu ceea ce vă preocupă pe dumneavoastră, deoarece prima duminică din Postul Mare este Duminica Ortodoxiei. În anul 843, în Duminica Ortodoxiei, a triumfat dreapta credință, în sensul că s-a afirmat cu tărie importanța pe care o au icoanele pentru noi, creștinii. Voi, toți care sunteți aici, de față, sunteți preocupați de icoană, de pictura bisericească. Să știți că au fost mulți ani, chiar sute de ani, în care s-a dus o bătălie între adevăr și minciună, până la urmă a triumfat adevărul, în Duminica Ortodoxiei”, a spus Mitropolitul Andrei.

Lucrările participanților, expuse în galeriile Facultății  

Manifestarea a continuat în galeria „Imago”, situată la etajul doi al Facultății, unde au fost  vernisate lucrările secțiunii dedicate liceenilor, la care s-au înscris peste 130 de tineri din toată țara. Aceștia au trebuit sa realizeze reprezentări plastice pe tema generală „Liniștea”, putând alege dintr-o gamă variată de materiale și tehnici de lucru. La vernisaj au luat cuvântul prof. univ. dr. Ioan Chirilă și prodecanul facultății, lect. univ. dr. Adrian Podaru, care i-au felicitat de concurenți și pe profesori îndrumători, îndemnându-i să-și șlefuiască talentul la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.

Apoi, în galeria „Ermineia”, au fost vernisate lucrările secțiunii dedicată exclusiv studenților Facultătii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, secția Artă Sacră, atât la nivel licență, cat și master. Tinerii au avut de realizat lucrări pe  tema „Rugăciunea – parcurs de la chip la asemănare”. Aici s-au înscris peste 30 de studenți, care au realizat, în special, icoane pe lemn. Despre importanța acestui demers și despre lucrările expuse, a vorbit în cadrul vernisajului prof. univ. dr. Marcel Muntean. Cele două expoziții vor rămâne pe simeze și vor putea fi vizitate până pe 7 aprilie a.c.

„Cei care iubiți arta, sunteți colaboratori ai lui Dumnezeu”

Întregul eveniment s-a încheiat în Aula Facultății, într-un cadru festiv, cu premierea câștigătorilor, în prezența Episcopului vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului. Cuvântul de deschidere i-a aparținut prodecanului Facultății, lect. univ. dr. Adrian Podaru, după care, cei prezenți s-au bucurat de un moment muzical, susținut de corul mixt „Oremus”, dirijor arhid. lect. univ. dr. Daniel Mocanu, alcătuit din studenți din cadrul mai multor universități clujene. Apoi, Preasfințitul Benedict Bistrițeanul, le-a adresat participanților un cuvânt duhovnicesc.

„Voi, cei care iubiți și trăiți arta și ne arătați și nouă, sunteți colaboratori ai lui Dumnezeu, ai Casei lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu locuiește în ceea ce este frumos, esteticul acesta după chip și asemănare. Și, prin faptul că ne prezentați icoanele sau orice artă care susține acest frumos al omului și al lumii, după chipul și asemănarea cu Dumnezeu, voi indicați singurul drum adevărat, care este drumul Împărăției, pentru că icoana spune ceva despre Împărăție”, a precizat ierarhul.

La final au fost anunțați câștigătorii, iar diplomele le-au fost înmânate de Preasfințitul Benedict Bistrițeanul. Premiile constau în participări gratuite în cadrul proiectului de cercetare artistică „Dincolo de ziduri”, derulat de Asociația „Chip și Asemănare”, atât în țară cât și în străinătate, materiale de pictură, dar și alte facilități, printre care posibilitatea de a fi admiși fără examen la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, secția Artă Sacră.  Organizatorii au oferit și un premiu special, în memoria lect. univ. dr. Paula Bud, din  dorința Facultății de a păstra vie amintirea Paulei Bud. Premiul a fost înmânat de pr. Prof. univ. dr. Ioan Chirilă.

„Ne propunem ca evenimentul Ortodoxia să crească și să devină o prezență anuală în preajma Duminicii Ortodoxiei, un motiv de a ne uni în jurul frumosului și de a face cunoscut acest frumos comunității din care facem parte”, au precizat organizatorii.

Expoziția – concurs „Ortodoxia” s-a înscris în cadrul programelor dedicate anului 2022, declarat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române drept „Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului” și „Anul comemorativ al sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț”.

Mai multe fotografii AICI 

Autor: Grigore Sâmboan / Radio Renașterea

Foto credit: Ionuț Chifa și Laurențiu Lucaci

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close