La împlinirea a doi ani de la mutarea la Domnul a celui care a fost Episcopul Vasile Flueraș (Someșanul), ierarh iubit de atât de mulți clujeni și credincioși de pretutindeni, Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului și Muzeul Mitropoliei Clujului vă invită joi, 5 octombrie 2023, începând cu ora 19.00, la un eveniment editorial, cultural și anamnetic deosebit, prilejuit de lansarea a două volume dedicate Preasfințitului Vasile: „Slujind lui Dumnezeu și semenilor” (lucrare care cuprinde și teza de licență a Preasfințitului Vasile), volum editat și îngrijit de Arhid. Lect. Univ. Dr. Daniel Mocanu și „Fiecare dintre noi…Preasfințitul Vasile Someșanul așa cum l-am cunoscut”, carte a Pr. Ciprian Negreanu.

Ne vom bucura de prezența în mijlocul nostru și de cuvântul Înaltpreasfințitului Arhiepiscop și Mitropolit Andrei și al Preasfințitului Episcop-vicar Benedict Bistrițeanul, seara fiind punctată și de momentele muzicale ale Corului „Sfântul Lavrentie al Cernigovului” și ale Grupului vocal-instrumental „Prieteni de Poveste”.

Vă așteptăm cu mult drag să ne fiți alături, intrarea la eveniment fiind liberă!

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Clujului

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close