În cadrul serilor culturale de la Muzeul Mitropoliei Clujului, aflat la demisolul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, joi, 30 martie 2023, de la ora 19:00, a avut loc un eveniment cultural, intitulat „Întâlnire cu Mircea Gelu Buta și lansarea volumelor sale”, în cadrul căruia au fost lansate cărțile „Istorii neștiute, istorii uitate” și „Urme ale unor oameni de seamă”.

Au participat Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, clerici, teologi, reprezentanți ai mediului academic, oameni de cultură și alți invitați.

Apărute la Editura Școala Ardeleană, volumele „Istorii neștiute, istorii uitate” și „Urme ale unor oameni de seamă” sunt semnate de prof. univ. dr. Mircea Gelu Buta, medic, om de cultură bistrițean și reputat profesor la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. Între multiplele sale preocupări, autorul s-a aplecat și asupra prezentării și consemnării unor pagini de istorie transilvană, precum și a zugrăvirii prin scris a câtorva portrete de personalități ecleziastice și laice.

În deschiderea manifestării, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, a apreciat noile apariții editoriale și l-a felicitat pe autor pentru preocupările frumoase pe care le are.

 

Cele două cărți au fost prezentate publicului de prof. univ. dr. Vasile Pușcaș – membru corespondent al Academiei Române și de editorul și poetul Vasile George Dâncu – directorul Editurii Școala Ardeleană. De asemenea, autorul cărților, prof. univ. dr. Mircea Gelu Buta, a rostit o scurtă alocuțiune în cadrul căreia a vorbit despre conținutul volumelor și a mulțumit tuturor celor prezenți.

„Avertizând că «lecțiile istoriei sunt de multe ori aspre», domnul Mircea Gelu Buta ne demonstrează nu doar umanismul său revendicat din exercitarea profesiilor de medic și dascăl, ci și argumentează că în conștiința socială a contemporanilor un loc aparte îl ocupă conștiința națională, care încă izvorăște și din conștiința istorică. Percepția asupra istoriei nu este una apologetică, ci rațională, ca un act cultural ce-și găsește locul în conștiința civică”, a spus prof. univ. dr. Vasile Pușcaș, în prefața cărții „Istorii neștiute, istorii uitate”.

La finalul serii, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a rostit un scurt cuvânt duhovnicesc, a apreciat cele două lucrări apărute și a subliniat importanța lor.

 

Moderat și prezentat de directorul Muzeului Mitropoliei Clujului, dr. Paul Ersilian Roșca, evenimentul editorial a fost completat cu un recital instrumental susținut de elevii Colegiului de Muzică „Sigismund Toduță” din Cluj-Napoca: Alexander Kiss – la oboi (prof. dr. Ștefana Sabău), Riana Savu – la flaut (prof. Ileana Maier) și Noemi Ferencz – la violă (prof. Eliza Vlad), acompaniați la pian de prof. corepetitor dr. Meda Nemeti.

Manifestarea a fost organizată de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolia Clujului, Maramureșului si Sălajului, în colaborare cu Muzeul Mitropoliei Clujului și Editura Școala Ardeleană. Evenimentul poate fi vizionat, integral, AICI.

 

Scurtă biografie

Mircea Gelu Buta s-a născut la data de 21 aprilie 1952, în municipiul Bistrița, județul Bistrița-Năsăud. După susținerea examenului de Bacalaureat, la Colegiul Național „Liviu Rebreanu” din orașul natal, urmează studiile universitare la Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” Iași, pe care a absolvit-o în anul 1980. În perioada 1992-1996 urmează cursurile școlii doctorale sub îndrumarea Prof. Dr. Jianu Butnariu de la Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca, finalizate cu susținerea tezei de doctorat Corelații dintre prezența AgHBs în sânge, manifestările biologice, histologice și manifestările evolutive în hepatita cronică la copii. În urma specializărilor făcute în țară și în străinătate, a dobândit competențe în Pediatrie, Bioetică și Management Sanitar. Datorită specializărilor obținute a ocupat, în perioada 1990-1995, funcția de director al Grupului Școlar Sanitar Bistrița, iar între anii 1996 și 2017, funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Bistrița. Activitatea didactică universitară și-a început-o în anul 2002, ocupând, prin concurs, postul de Conferențiar Asociat la UMF „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca, unde a predat disciplinele Bioetică, Nursing, Pediatrie. Din anul 2000 a devenit cadru didactic asociat al Facultății de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca, iar începând cu anul 2009 a ocupat, prin concurs, postul de profesor universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca, ca titular pentru disciplina Bioetică creștină. Din anul 2000, este invitat în calitate de profesor asociat să predea disciplinele Bioetică și Patologie Medicală la Facultatea de Inginerie Electrică (secția Inginerie Medicală) din cadrul Universității Tehnice din Cluj-Napoca. Este inițiatorul „Seminarului Internațional de Medicină și Teologie” de la Bistrița, ajuns în anul 2022 la a XXI-a ediție, precum și autorul a numeroase cărți, articole și studii de specialitate.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close