Joi, 28 mai 2020, la sărbătoarea Înălțarii Domnului, zi în care sunt pomeniți și eroii neamului românesc (Ziua Eroilor), Mănăstirea clujeană Muntele Rece și-a serbat hramul, în prezența Înaltpreasfinţitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului. La finalul Sfintei Liturghii, ierarhul a oficiat slujba parastasului pentru eroii care s-au jertfit pentru neam, credință și țară.

De la ora 10:00, la altarul de vară al așezământului monahal, Părintele Mitropolit Andrei a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor restrâns de clerici, în prezența credincioșilor, cu respectarea îndrumărilor bisericești și a regulilor impuse de autorităţi, ca urmare a măsurilor de prevenție şi limitare a răspândirii coronavirusului.

După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, intitulat „Firea omenească este ridicată la Cer”. De asemenea, le-a vorbit celor prezenți despre importanța sărbătorii şi a cinstirii eroilor neamului.

„Firea omenească este ridicată la Cer. Domnul Iisus Hristos intră triumfător în Ceruri. Biruise păcatul, suferința, moartea, iadul, și se înălța triumfător la Cer. Și atunci, imediat, realizăm de ce la Înălțarea Domnului sunt sărbătoriți și eroii. Noi socotim că ei au biruit, au triumfat asupra relelor.”

Sărbătoarea eroilor sau cultul eroilor a fost instituit imediat după ce s-a realizat România Mare, a spus Mitropolitul Andrei.

„În Muntele Măslinilor, foarte aproape de Ierusalim, acolo, în văzul lor, dându-le ultimele povețe, S-a înălțat la Ceruri. Ce se întâmpla atunci? Își împlinea misiunea și Îi arăta omului care este vocația lui. Hristos a murit și a înviat că să treacă prin toate evenimentele grele prin care trecea omul. Toate culminând cu acestă veste bună a Învierii. Dar înălțându-Se la Ceruri, le arăta lor și ne arată și nouă că, chiar și înviind, omul nu este făcut să rămână veșnic pe pământ, ci este făcut să se înalțe la Cer. Omul este făcut pentru Împărăția lui Dumnezeu, pentru că oricât am trăi în această lume, totuși, este un timp al durerii și al suferinței. Astfel, era nevoie să îi arate omului că suferința și durerea nu este ultimul lucru, nu este punctul final din viața lor, și că moartea nu sfârșește toată existența lor, ci se continuă cu Împărăția lui Dumnezeu.”

În cadrul slujbei, ierarhul s-a rugat pentru cei bolnavi, pentru personalul medical și pentru toți cei aflați în slujba aproapelui.

Parastas pentru Eroii Neamului

După Sfânta Liturghie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei a oficiat o slujbă de parastas la Cimitirul Eroilor din apropierea mănăstirii. Au fost prezente cadre militare, autorități locale și județene.

La final, a avut loc ceremonia de depunere de coroane și flori, iar un trompet, din cadrul Muzicii Militare a Diviziei 4 Infanterie „Gemina” Cluj-Napoca, a intonat Stingerea (Il Silenzio).

Ca în fiecare an, în ajunul Zilei Eroilor, militarii Regimentului 50 Rachete Antiaeriene „Andrei Mureșianu” din Florești au desfășurat o activitate de întreținere, plantare de flori și îngrijire a Cimitirului Eroilor din Al Doilea Război Mondial, căzuți pe platoul unde azi se află mănăstirea.

„Eroii patriei noastre, fie ei cunoscuți sau necunoscuți, se bucură de întreaga noastră prețuire, pentru jertfa supremă făcută în scopul libertății, unității şi întregirii ţării. Chiar și în momente de cumpănă, cum este cel de acum, militarii Regimentului 50 Rachete Antiaeriene «Andrei Mureşianu» s-au îngrijit ca mormintele eroilor din cadrul Cimitirului de la Muntele Rece să fie întreținute și îngrijite, prin această activitate de suflet aducând un prinos de recunoștință și dragoste față de eroii neamului, de glia strămoșească, precum și demonstrând simțul datoriei față de țară.”, a declarat căpitan Marius Liuțe, ofițer de informare și relații publice al Regimentului 50 Rachete Antiaeriene.

Întreaga ceremonie de comemorare a eroilor s-a făcut cu respectarea strictă a măsurilor de prevenire a răspândirii COVID-19.

Istoricul Mănăstirii Muntele Rece

Mănăstirea de la Muntele Rece, cu hramul „Înălțarea Domnului”, județul Cluj, a fost înființată în anul 1995, fiind ridicată pe locul numit „La eroi”, la altitudinea de 940 metri, unde se găsește un cimitir al eroilor din Al Doilea Război Mondial. În urma luptelor purtate în zonă, în anul 1944, au căzut aproximativ 250 de ostași. În cimitirul din incinta mănăstirii au fost înmormântați 36 de eroi, dintre care 19 nu au fost identificaţi.

În ultimii ani, în cadrul aşezământului monahal au fost efectuate lucrări de reabilitare, a fost amenajat un nou paraclis, iar biserica a fost pictată.

Obștea monahală numără patru viețuitori, aflați sub povățuirea duhovnicească a starețulului mănăstirii, protosinghelul Arsenie Gălățan.

Mai multe fotografii AICI 

Joi, 28 mai 2020, la sărbătoarea Înălțarii Domnului, zi în care sunt pomeniți și eroii neamului românesc (Ziua Eroilor),…

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Joi, 28 mai 2020

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close