Satul clujean Morlaca situat la poalele Măgurii, în protopopiatul Huedin, a fost în sărbătoare vineri, 14 octombrie 2016. Sătenii,  îmbrăcați în frumoase costume populare tradiționale, l-au primit  în după amiaza zilei pe Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, care a poposit în sat la invitația preotului paroh Florin Șomlea, pentru a binecuvânta Monumentul ridicat în cinstea eroilor neamului din localitate.

Ultimul cuvânt al iubirii este jertfa

Manifestările au început cu intonarea imnului național al României, arborarea drapelului, urmate de slujba religioasă, sfințirea monumentului și un parastas pentru eroii din localitatea Morlaca.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa, le-a spus sătenilor că ridicarea unui monument închinat eroilor este nu numai o datorie de suflet a comunității prin care își cinstesc înaintașii,  ci  și o mărturisire de credință.

Pe monument e Sfânta Cruce, care are două brațe: cel vertical leagă pământul cu cerul, iar brațul orizontal îi cuprinde pe toți semenii noștrii.  Interpretate simbolic, primul braț ne vorbește de credința noastră puternică în Dumnezeu, iar brațul orizontal ne vorbește de dragostea noastră față de semeni. Eroii și-au iubit atât de mult semenii încât s-au adus jertfă supremă. Pentru că ultimul cuvânt al iubirii este jertfa.

Monumentul, în formă de cruce, amplasat în apropierea bisericii, a fost construit de un fiu al satului, Vasile Tulbure, fost director general la CFR Marfă.

15La final, preotul paroh Florin Șomlea a mulțumit Înaltpreasfințitului Andrei pentru vizită și pentru purtarea de grijă pentru locuitorii satului, dar și tuturor celor care l-au sprijinit în timpul lucrărilor pentru ridicarea monumentului , dar și pentru celelalte lucrări din parohie.

 

Pentru toată activitatea sa părintele paroh Şomlea Nechita Florin a fost ridicat la rangul de iconom, cu dreptul de a purta brâu roşu. Ctitorul monumentului, dl. Vasile Tulbure, a primit Ordinul Sfinţii Martiri Năsăudeni, iar ceilalţi credincioşi care și-au oferit sprijinul au primit Diplome de aleasă cinstire.

Această zi deosebită pentru locuitorii satului Morlaca s-a încheiat cu un recital de cântece patriotice și religioase, interpretate de copiii din localitate și de corul bărbătesc din localitatea Bucea, condus de preotul paroh Mircea Dejeu.

Cu prilejul vizitei în satul Morlaca, Înaltpreasfințitul Andrei săvârșit și slujba de sfeștanie la casa parohială, recent reabilitată atât înterior cât și exterior.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close