Volumele „Sfântul Ignatie Brancianinov. Fărâmăturile ospățului” și „Spre ziua cea neînserată. Viața Elisabetei Behr-Sigel” de Olga Lossky ale Editurii Renașterea a Arhiepiscopiei Clujului au fost lansate miercuri, 8 octombrie 2014, în cadrul Festivalului Internațional de Carte Transilvania, care se desfășoară la Cluj-Napoca în perioada 7-12 octombrie. Evenimentul a fost programat la ora 15:00 și a avut loc în spațiul special amenajat în Piața Unirii. A participat Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului și au vorbit: părintele protosinghel Simeon Pintea de la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, prof. dr. ing. Radu Munteanu, prof. univ. dr. Ioan Chirilă și prof. univ. dr. Rodica Pop.

În calitate de traducător al cărții „Sfântul Ignatie Brancianinov. Fărâmăturile ospățului”, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a vorbit în cadrul evenimentului  despre valoarea duhovnicească a volumului: „Cartea dacă este citită cu atenție veți vedea că este un mic curs de spiritualitate întemeiată pe Noul Testament și așa cum autorul ne spune, nouă celor de astăzi care n-avem festivul bogat al celor de-odinioară, din punct de vedere spiritual, ne oferă niște fărâmituri. Cei de-atunci s-au înfruptat din belșug, din ospățul credinței, dar și nouă ne-au rămas fărâmăturile ospățului, pe care le gustăm cu drag și Îi mulțumim lui Dumnezeu!”.

Festivalul de Carte Transilvania, aflat la a doua ediție, a debutat marți, 7 octombrie. În acest an, participă la eveniment edituri naţionale şi internaţionale și sunt programate întâlniri cu mai bine de 300 de scriitori români şi străini.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close