A doua zi de Hram, luni 14 august, a debutat la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” de la Nicula cu Sfânta Liturghie oficiată de un sobor de preoți și diaconi. În fruntea soborului a fost Arhim. Dumitru Cobzaru, exah al Mănăstirilor din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului.

Foarte mulți dintre credincioșii care au ajuns la așezământul monahal, și s-au pregătit, au fost împărtășiți cu Sfintele Taine, iar apoi Părintele Dumitru le-a adresat și un frumos cuvânt de învățătură despre ascultarea Maicii Domnului:

În zilele noastre se face prea mult zgomot, se vorbește foarte mult, și prea puțini sunt acei care ascultă. Și cu urechile, dar și cu fapta. Ori omul desăvârșit, care a reușit să asculte și cu urechile și cu fapta nu este altul decât Maica Domnului la care noi am venit astăzi. Ea știe, și a știut să asculte. A ascultat cuvântul lui Dumnezeu prin glasul Îngerului și I-a răspuns: fie mie după cuvântul Tău. Și a rămas pe mai departe: tăcând și făcând, împlinindu-se în ea cuvântul lui Dumnezeu. În așa măsură împlinindu-se încât L-a întrupat pe Unul Născut, Fiul lui Dumnezeu, pe Domnul nostru Iisus Hristos.

Adesea preoții, fii mei duhovnicești, mă întreabă în legătura lor cu credincioșii pe care îi păstoresc, ce să facă? Pentru că nu mai găsesc soluții la tot ceea ce oamenii întreabă, la tot ceea ce pătimesc oamenii, la tot ceea ce își doresc oamenii pentru ei înșiși, dar și pentru ceilalți, pentru cei apropiați, sau cum să facă să-i trezească la realitate. Și bineînțeles cum să facă să îi mântuiasca, să-i călăuzească la limanul mântuirii? Și le răaspund în ultima vreme că decât să zică mai bine să asculte, Preotul să îi asculte mai mult pe oameni, să nu zică multe cuvinte, pentru că Dumnezeu răspunde fiecăruia după inima lui, după cugetul lui, pe potriva fiecăruia.

Mănăstirea Nicula, în prag de sărbătoare (galerie FOTO)

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close