Preasfințitul Părinte Vasile Someșanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a oficiat, în prima duminică din Postul Mare, numită şi Duminica Ortodoxiei, Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca.

Preasfinția Sa a fost înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi din care au făcut parte preoții slujitori ai catedralei și preoți profesori de la  Facultatea de Teologie Ortodoxă din municipiu. După citirea Sfintei Evanghelii, Părintele Profesor Ioan Chirilă de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj a dat citire pastoralei trimise de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în această duminică a Ortodoxiei.

La începutul scrisorii pastorale se aduce la cunoștința credincioșilor că în această Duminică a Ortodoxiei se sărbătorește, potrivit hotărârii luate de Sinodul de la Constantinopol din 843, biruinţa Ortodoxiei asupra tuturor ereziilor sau abaterilor de la dreapta credinţă. Tot în această zi se amintește și de restabilirea cultului sfintelor icoane de Sinodul VII Ecumenic de la Niceea, din anul 787. De aceea creștinii ortodocși au fost îndemnați să apere credința ortodoxă și să cinstească icoanele atât prin închinăciune și sărutarea lor, cât și prin iubirea arătată semenilor, în a căror ființă stă ascunsă icoana sau chipul lui Hristos.

La finalul pastoralei credincioșii au fost îndemnați să fie darnici și milostivi cu aproapele lor și să sprijine activitățile Bisericii. Aceasta în condițiile în care în Duminica Ortodoxiei, în bisericile din Patriarhia Română, se organizează colecta pentru Fondul Central Misionar.  Colecta se desfăşoară, în fiecare an, în Duminica Ortodoxiei și în următoarele două duminici din Postul Mare.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close