În Duminica a 20-a după Rusalii (Învierea fiului văduvei din Nain), Înaltpreasfințitul Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca.
În cuvântul de învățătură, intitulat Cuvânt de îmbărbătare pentru cei ce-și pierd ființe dragi, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a spus credincioșilor că prin simplul fapt de a-i spune semenului nostru îndurerat cuvinte de compasiune și îmbărbătare, tristețea lui se diminuează.

Hristos a înviat din morți fiind începătură celor adormiți, acesta este argumentul puternic, cuvântul de îmbărbătare pe care dacă îl spunem cu credință vie celor ce au pierdut o ființă dragă, îi poate întări.

La slujbă au asistat și membrii Comisiei pentru educație și formare ecumenică cadrul din Consiliul Mondial al Bisericilor. Aceștia sunt prezenți la Cluj-Napoca în cadrul unei întruniri ce se desfășoară pe parcursul acestei săptămâni, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din oraș.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close