Biserica Ortodoxă s-a aflat astăzi, 2 aprilie 2017, în Duminica a 5-a din Postul Mare, dedicată Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca. În această zi Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca.

Credincioşii prezenți în număr mare la slujbă  au fost îndemnaţi de Părintele Mitropolit să urmeze exemplul Mântuitorului Iisus Hristos, aşa cum arată pericopa evanghelică a Duminicii – „ Cel care va vrea să fie mare între voi să fie slujitor al vostru”.

Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Andrei le-a vorbit credincioșilor și despre Cuvioasa Maria Egipteanca. Schimbarea ei totală a vieții este pentru noi creștinii de astăzi un exemplu, a spus ierarhul:

În cadrul slujbei de de la catedrala Mitopolitană din Cluj-Napoca, părintele arhidiacon Sorin Marciuc, slujitor al Catedralei,  a fost hirotonit preot pe seama parohiei „Sfântul Iustin Martirul si Filosoful”, recent înființată de Arhiepiscopie în cartierul clujean Borhanci.