Înviat-a Hristos și nici un mort nu este în groapă, cu aceste cuvinte și-a început Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului mesajul adresat credincioșilor din orașul Bistrița, care au participat în a doua zi de Paști la Sfânta Liturghie în biserica parohiei „Sfânta Treime”. Este deja o tradiție ca an de an, în a doua zi de Crăciun și Paști, Ierarhul să se afle în cel de-al doilea județ al Arhiepiscopiei, pentru a aduce și credincioșilor de aici bucuria sărbătorii.

„La Paști, Domnul Iisus Hristos biruiește moartea și păcatul și ne dă nouă viață veșnică”.

De la Adam încoace, mii de ani, omul a suferit din pricina celei mai mari catastrofe care se poate abate asupra lui – moartea. Și mii de ani a nădăjduit că va veni cineva ca să se lupte cu acest vrăjmaș al omenirii. Și nădejdea aceasta au cuprins-o în scris proorocii. Iată, de pildă, în lectura ce se face la prohodul Domnului, proorocul Iezechiel ne spune un lucru prin care vedem că era prezentă nădejdea învierii morților, a biruirii morții. În capitolul 37 el ne zice așa: Fost-a mâna Domnului peste mine şi m-a dus Domnul cu Duhul şi m-a aşezat în mijlocul unui câmp plin de oase omeneşti și m-a purtat împrejurul lor; dar iată oasele acestea erau foarte multe pe faţa pământului şi uscate de tot. Şi mi-a zis Domnul: „Fiul omului, vor învia, oasele acestea?” Iar eu am zis: „Dumnezeule, numai Tu ştii aceasta”. Domnul însă mi-a zis: „Prooroceşte asupra oaselor acestora şi le spune: Oase uscate, ascultaţi cuvântul Domnului! Aşa grăieşte Domnul Dumnezeu oaselor acestora: Iată Eu voi face să intre în voi duh şi veţi învia. Aceasta a fost nădejdea proorocilor și iată că, întrupându-se Fiul lui Dumnezeu, se va lupta cu păcatul și cu moartea și până la urmă o va birui.

În luminata zi de Paști, când Domnul Hristos înviază din morți, biruiește păcatul, moartea, iadul și pe diavolul. Și de aceea spune Sfântul Ioan Gură de Aur: Înviat-a Hristos și nici un mort nu mai este în groapă, sau troparul acesta pe care îl rostim de sute de ori: Hristos a inviat din morți, cu moartea pe moarte călcând, și celor din morminte, viață dăruindu-le!

Răspunsurile liturgice au fost date de corul parohiei. La momentul împărtășaniei, corul de copii al parohiei a susținut un concert de cântări pascale.

La final, fostul paroh, cel care a și rectitorit biserica, părintele Ioan Suciu, a primit distincția Crucea Arhiepiscopală pentru întreaga activitate depusă în slujba bisericii.

La finalul Liturghiei, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a oficiat Taina Sfântului Botez pentru încreștinarea micuței Maria Patricia Pintican, fiica preotului Marius Pintican, slujitor la această parohie.