Editura Renașterea a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului a lansat două cărți în cadrul Festivalului Internațional de Carte Transilvania, desfășurat la Cluj-Napoca în perioada 3-8 octombrie 2017. La lansarea volumelor a participat și Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei care a și susuținut o prelegere.

Volumele prezentate publicului miercuri, 4 octombrie, de la ora 11:00, în pavilionul expozițional amplasat în Piața Unirii sunt: Maria Skobtova. Sfântă ortodoxă victimă a nazismului de Laurence Varaut și Patriarhul meu scrisă de Bartolomeu Valeriu Anania.

În timpul lansării au vorbit Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Prof. univ. dr. Aurel Sasu, Prof. Univ. Dr. Adrian Papahagi și Pr. Prof. Univ. Dr. Bogdan Ivanov.

 

Volumul „Patriarhul meu” poartă semnătura mitropolitului Bartolomeu Anania şi este o carte dedicată Patriarhului Justinian Marina. Volumul a fost îngrijit de Părintele Bogdan Ivanov şi apare în contextul declarării anului 2017 drept „Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia română”. Cartea cucereşte prin aspectul ei narativ, semnul unui excepţional condei. În pofida clişeelor vehiculate pe vremuri despre Patriarhul Justinian, acesta reiese din volum ca un om dăruit integral Bisericii.

Volumul „Maria Skobţova. Sfântă ortodoxă victimă a nazismului” este semnat de scriitoarea franceză Laurence Varaut şi tradus de Vasilica Eugenia Cristea. Are un caracter biografic în care este surprinsă personalitatea de excepţie a sfintei Maria Skobţova.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close