Marele domnitor al ţării noastre, Mihai Viteazul, a fost comemorat sâmbătă, 9 august 2014, la Mănăstirea „Mihai Vodă” din Turda.

La această sărbătoare, prilejuită de împlinirea a 413 ani de la trecerea sa  la cele veșnice, a fost prezent Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, care a oficiat, de la ora 9:30, Sfânta Liturghie. Ierarhul a fost înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi, din care au făcut parte exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului, Arhimandritul Dumitru Cobzaru și Protopopul de Turda, pr. Daniel Crișan. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corala preoților turdeni, dirijată de preotul Sebastian Zăhan.

Slujba a fost urmată de un parastas pentru marele voievod, oficiat la mormântul său, aflat în apropierea mănăstirii. Manifestarea comemorativă a continuat cu prezentarea unei scenete istorice și depunerea de coroane de flori din partea oficialităților la monumentul închinat marelui voievod. La final, cei prezenți au putut vedea tradiționala paradă militară, organizată de Garnizoana din Turda și defilarea gărzii de onoare.

Mănăstirea „Mihai Vodă” din Turda este construită pe locul unde a fost asasinat, în anul 1601, primul unificator al celor trei ţări româneşti. Potrivit maicii starețe Andreea, piatra de temelie a mănăstirii a fost pusă la 10 septembrie 2002, la inițiativa vrednicului de pomenire Mitropolitul Bartolomeu. S-a considerat imperios necesar, ca pe locul sacru unde a fost ucis ca martir al neamului, marele voievod, să se înalţe un aşezământ mănăstiresc, în care să se oficieze necontenit rugăciuni în memoria domnitorului.

Tot în cinstea domnitorului Mihai Viteazul, a fost ridicat în zonă, din partea autorităților vremii, în anul 1977, un monument în formă de sabie cu trei laturi egale, ce simbolizează cele trei principate române unite, sub Mihai Viteazul, în anul 1601. În acest loc, în fiecare an, pe data de 9 august, Biserica împreună cu autoritățile județene și locale și garnizoana militară a orașului Turda, organizează ample manifestări de comemorare.

În acest moment, biserica Mănăstirii „Mihai Vodă” din Turda este edificată, fiind pregătită pentru pictura în tehnica frescă. Arhitectura locașului de rugăciune reprezintă o copie fidelă a bisericii „Mihai Vodă” din Bucureşti, ctitoria voievodului din 1591, pe vremea când era ban al Craiovei. Lucrările de construcţie a mănăstirii au fost încredinţate preotului paroh de la Oprişani II, părintele Vasile Ştiopei, fiind pusă sub ocrotirea „Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil”, prăznuiţi pe 8 noiembrie.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close