Decernarea trofeului „Cinstea Maramureşului” organizată de Consiliul Judeţean Maramureş la „Casa de Petrecere a Moroşenilor” din Onceşti a reunit cele mai reprezentative personalităţi maramureșene din mai multe domenii de activitate.

Maramureșeni cu rezultate spectaculoase obținute aici, în județul în care s-au născut și au crescut, dar și maramureșeni care reprezintă cu cinste la nivel național și internațional județul au fost recompensați. Acest merit simbolic a fost acordat personalităților marcante bisericești, dar și celor care reprezintă mediul de afaceri, domeniul cultural artistic, domeniul sănătății, mediul academic, mediul universitar dar și diverse instituții.

Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului dar și Preasfinţitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureşului şi Sătmarului au primit distincția din partea preşedintelui Consiliului Judeţean, d-ul Gabriel Zetea.

Trofeul a fost acordat şi altor episcopi și preoţi care s-au evidenţiat în activitatea lor, pe lângă cea sacerdotală. Printre ei s-a numărat și Pr. Prof. Univ. Dr. Ioan Bizău, director general al postului de „Radio Renașterea” al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului.

La veniment au fost prezenți și doi miniștri: ec. Sorina Pintea, ministrul Sănătății și ministrul Fondurilor Europene, Rovana Plumb.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close