Credincioșii ortodocși din Cluj-Napoca au participat vineri seara la Denia Prohodului Mântuitorului Iisus Hristos, la Catedrala Mitropolitană din centrul orașului. Slujba a fost oficiată de la ora 18, de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi. Au făcut parte din sobor preoții slujitori de la Catedrală, consilieri de la Centrul Eparhial, precum și preoți profesori de la cele două instituții de învățământ teologic din municipiu. Preoții și credincioșii, aflați în jurul Sfântului Epitaf, cu lumânări în mână, au cântat Pătimirile, Răstignirea, Moartea și Îngroparea Mântuitorului Iisus Hristos. După intonarea celor trei stări ale Prohodului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a vorbit celor prezenți despre Biruința Vieții asupra Morții: “Referitor la această răscumpărare, la această lucrare pe care Domnul Iisus Hristos o face în Vinerea Mare, atunci când a fost pironit pe Cruce și când a intrat în Altarul cel din Ceruri, cu scump Sângele Său, părintele Dumitru Stăniloaie zice că această lucrare s-a îndreptat în trei direcții. Pe de o parte s-a îndreaptat către Tatăl. Prin păcat comuniunea noastră cu Tatăl era ruptă. Cu scump sângele Său, prin dăruirea totală, pe altarul Crucii, Domnul Iisus Hristos ne-a reintrodus în comuniune cu Tatăl. Pe de o parte jertfa Sa se îndreaptă către Dumnezeu Tatăl, dar se mai îndreaptă încă în două direcții. Se îndreaptă jertfa Lui către însuși firea Lui, firea lui omenească fiind totalmente îndumnezeită și sfințită, pentru că după ce va învia din morți va trece prin ușile încuiate, va fi omniprezent, chiar dacă nu a lepădat niciodată firea noastră pe care și-a asumat-o să o mântuiască. Se îndreaptă lucrarea Lui mântuitoare din Vinerea Mare, către firea noastră omenească, către toți oamenii, astfel firea noastră o sfințește, o mântuiește și ne deschide nouă tuturor porțile mântuirii, porțile Raiului”.
La finalul slujbei Prohodului, soborul de preoți și diaconi în frunte cu Mitropolitul Clujului au mers în procesiune cu Sfântul Epitaf și au înconjurat de trei ori Catedrala. Această procesiune simbolizează ducerea către mormânt a Domnului Iisus Hristos, care s-a jertfit pentru mântuirea lumii. La intrarea înapoi în catedrală credincioșii au trecut pe sub Sfântul Epitaf, care reprezintă trupul coborât de pe cruce al Mântuitorului. După acest moment pânza, pe care se află imprimată, Icoana Punerii în mormânt a Mântuitorului a fost dusă în Sfântul Altar, unde a fost aşezată pe Sfânta Masă. Aici va rămâne în toată perioada pascală, până în ajunul sărbătorii Înălţării Domnului, când va fi aşezată la locul său în biserică.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close