Demisolul Bisericii „Sfântul Ioan Gură de Aur” situată pe strada Porțile de Fier nr. 52, cartierul Mănăștur a fost binecuvântat marți, 6 august, de sărbătoarea „Schimbarea la Față”, de ÎPS Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei al Clujului, Maramureșului și Sălajului. Slujba a fost oficiată de la ora 18, de Înaltpreasfinția Sa, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

   Parohia „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Cluj este recent înființată, mai exact în decembrie 2011. Un an mai târziu pe 31 martie, ÎPS Mitropolit Andrei a sfințit locul, pe care urma să se ridice noua biserică. Lucrările de construcție a demisolului au debutat pe 1 septembrie anul trecut și au fost finalizate anul acesta, pe 14 iulie. Astfel, în mai puțin de un an, s-a reușit construirea și finisarea subsolului bisericii.  Potrivit părintelui Bogdan Marian, până la finalizarea demisolului s-a slujit într-o bisericuță din lemn. O dată finalizat subsolul, acum o lună, locașul de rugăciune a fost donat parohiei clujene ”Sfântul Proooroc Ilie” din Valea Fânațelor. În acest an sau cel târziu anul viitor, părintele Bogdan Marian dorește să demareze lucrările de construcție a bisericii. Aceasta va fi realizată în stil bizantin, în formă de cruce greacă.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close