În perioada 18-28 septembrie 2023, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, se desfășoară a 108-a serie de cursuri pastoral‑misionare clericale în vederea obținerii gradelor profesionale în preoție, respectiv Definitiv și Gradul II. Participă peste 70 de clerici din cuprinsul Mitropoliei Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Seria de cursuri a debutat luni, 18 septembrie, în Paraclisul Facultății de Teologie Ortodoxă, prin săvârșirea unui Te Deum, în prezența Preasfințitului Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, care le-a transmis clericilor prezenți mesajul de binecuvântare al Părintelui Mitropolit Andrei și le-a vorbit despre importanța acestor cursuri, pe care le consideră o formare continuă necesară în activitatea fiecărui cleric.

La deschidere au mai luat parte: consilierul cultural al Arhiepiscopiei Clujului – preotul Cornel Coprean, prodecanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca – pr. conf. univ. dr. Adrian Podaru și pr. lect. univ. dr. Bogdan Ivanov, cadru universitar al aceleași facultății.

Apoi, de la ora 10:00, în aula facultății, primul curs, intitulat „Incursiuni filocalice cu nuanțe pastorale”, a fost susținut de PS. conf. univ. dr. Benedict Bistrițeanul, cadru universitar al facultății, care le-a vorbit clericilor despre „Sfântul Isaac Sirul în 10 cuvinte”.

Cea de-a 108-a serie de cursuri pentru obținerea gradelor profesionale în preoţie, organizată la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, are rolul de a forma și de a răspunde problemelor actuale pe care le întâmpină preoții în pastorație.

În cele două săptămâni de cursuri, clericii iau parte la o serie de prelegeri și discuții practice susținute de ierarhii clujeni și de mai mulți preoți profesori de la instituția de învățământ teologic clujean. Totodată, aceștia participă la programul liturgic din capela facultății și susțin meditații asupra unor subiecte de interes.

Marți, 19 septembrie, preoții cursanți vor primi vizita ÎPS. prof. univ. dr. Andrei Andreicuț, care le va vorbi pe tema „Părintele spiritual şi rolul lui în tămăduirea societăţii bolnave”. Programul detaliat poate fi consultat pe pagina facultății.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Ionuț Chifa / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close