Mulțime de credincioși din județul Cluj au luat parte luni, 14 octombrie 2013, în ziua de prăznuire a Sfintei Cuvioase Parascheva, la hramul Mănăstirii Râșca Transilvană. Programul liturgic dedicat cinstirii Sfintei Cuvioase Parascheva, ocrotitoarea așezământului monahal, a început încă din ajun cu oficierea slujbei Privegherii. În ziua hramului Preasfințitul Vasile Someșanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească, înconjurat de un sobor de 40 de preoți și diaconi. Au participat la hramul Mănăstirii de la Râșca preoți din parohiile învecinate parohiei Feleacu împreună cu credincioșii, dar și preoți profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.

    În momentul împărtășirii preoților Prof. Univ. Dr. Vasile Stanciu, Decanul instituției de învățământ teologic universitar din municipiul Cluj-Napoca a rostit un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre viața plină de sfințenie a Sfintei Cuvioase Parascheva și despre mijlocirea acesteia în fața Preasfintei Treimi.
  La finalul Sfintei Liturghii Preasfințitul Vasile a vorbit credincioșilor prezenți la hramul Mănăstirii Râșca Transilvană despre taina sfințeniei: „În haina sfințeniei, în acest veșmânt luminat care nu este doar pentru o zi sau alta, ci este pentru veșnicie cu care Tatăl cel ceresc, Bunul Dumnezeu cel A Tot Sfânt și Sfințitor, El îmbracă pe toți cei care se străduiesc în această viață pământească să parcurgă această cale spinoasă a desăvârșirii, a urcușului duhovnicesc spre înviere și care încă din timpul vieții lor pământesc, prin nevoințele lor, prin sporirea credinței, prin rugăciune, prin înfrânare și prin milostenie, prin faptele bune ajung la această stare supremă la care poate să ajungă făptura omenească, aceea a împărtășirii cu firea dumnezeiască”.

   Mănăstirea Râșca Transilvană este situată în zona Munţilor Apuseni, în apropierea barajului de la Beliş – Fântânele. Așezământul monahal a fost înființat în anul 2002, la solicitarea credincioşilor din această zonă și cu binecuvântarea vrednicului de pomenire Mitropolitul Bartolomeu. Piatra de temelie a bisericii mănăstirii a fost sfinţită la 2 aprilie 2003. În vara anului 2008, casa monahală a fost renovată, iar pe 20 august în același an, lucrările au fost sfințite de Preasfinţitul Vasile Someşanul.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close