Cuvântul Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, rostit miercuri, 28 iunie 2023, în cadrul Conferinței naționale „O voce emblematică a românilor. Andrei Șaguna și lumea transilvăneană de la mijlocul secolului al XIX-lea”. Conferința a fost prilejuită de împlinirea a 150 de ani de la trecerea la cele veșnice a Sfântului Ierarh Andrei Șagunași de marcarea a 160 de ani de la convocarea Dietei Transilvaniei de la Sibiu, moment de reper pentru evoluția politică a românilor din a doua jumătate a secolului al XIX-lea și începutul secolului XX.

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close