Educaţia religioasă în familie azi: probleme şi perspective, Educaţia religioasă a tinerilor în Bisericile Ortodoxe surori, Perspective educaţionale privind formarea tinerilor pentru viaţă au fost temele dezbătute ieri, 05 septembrie 2016, în cadrul congresului Internaţional de Teologie „Educaţia religioasă a tinerilor în contextul secularizării actuale”.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, prezent la simpozionul teologic a prezentat referatul „Familia, copiii și tinerii, educarea lor și viitorul omenirii”.

Ierarhul a spus că familia este afectată de criza persoanei umane din epoca noastră, care devine din ce în ce mai egoistă și nedispusă la sacrificiu, jertfă și slujirea unor idealuri perene.

Lipsa de DSC_8347responsabilitate și a simțului de sacrificiu îi face pe mulți tineri să divorțeze ușor, fără să își pună probleme de conștiință. Mai mult, adesea sunt și copii la mijloc, care suferă enorm văzându-și părinții despărțiți. Urmărind numărul divorțurilor bisericești din ultimii cinci ani din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, fiind siguri că sunt și multe alte cazuri când nu se mai cere dispensă pentru a doua cununie, trendul este îngrijorător: în anul 2011 – 224 de divorțuri; în anul 2012 – 278 de divorțuri; în anul 2013 – 263 de divorțuri; în anul 2014 – 280 de divorțuri; în anul 2015 – 295 de divorțuri. Or, cununiile care sunt puse peste capetele tinerilor în timpul sfintei taine se referă la dimensiunea de sacrificiu, de devotament deplin față de Dumnezeu și a unuia față de celălalt. De asemenea, cununiile indică viața Împărăției lui Dumnezeu, descoperind legătura eshatologică în taina iubirii. Cu multă responsabilitate și cu simțul jertfelniciei priveau înaintașii noștri familia. Aveau și ei greutăți, dar le depășeau cu ajutorul lui Dumnezeu. Ei știau că familia este locul deprinderii spiritului de economie în toate, în înțelesul arhaic al acestui cuvânt, care înseamnă a viețui în vederea legilor ziditoare ale unui sălaș nemuritor.

În cadrul celor trei sesiuni de comunicări care au avut loc în Sala Conventus din cadrul Palatului Patriarhiei au mai susţinut prelegeri:

• Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului având tema Educaţia tinerilor pentru apărarea şi promovarea familiei tradiţionale
  • Preasfinţitul Părinte Iustin Sigheteanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului cu tema Perspectivele educaţiei religioase în societatea românească
  • Pr. Prof. univ. dr. Ştefan Buchiu, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă Justinian Patriarhul din Bucureşti – Impactul societății secularizate asupra familiei creștine
  • Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos cu tema Comunicare şi comuniune în viaţa tinerilor implicaţi în programe educaţionale din Arhiepiscopia Dunării de Jos
  • Preasfinţitul Părinte Makarios, Episcop de Christoupolis (Patriarhia Ecumenică) având tema Viaţa părinţilor ca exemplu pentru educaţia religioasă a copiilor
  • Înaltpreasfințitul Părinte Dimitrios, Mitropolit de Irinopolis (Patriarhia Alexandriei şi a Întregii Africi) – Problemele educației creștine ortodoxe în statele multiculturale din Africa
  • Prof. univ. dr. Panayiotis Tzoumerkas, Academia Eclesiastică din Tesalonic – Educația creștină în Africa. Eforturile Patriarhiei Alexandriei și a Întregii Africi pentru îmbunătățirea educației religioase în parohiile creștine din Africa
  •  Puterea eliberatoare a Evangheliei. Mărturii ale vindecării tinerilor şi mesajul acestora – Prof. dr. Daniel Ayuch, Institutul de Teologie Sfântul Ioan Damaschin, Universitatea din Balamand (Patriarhia Antiohiei şi a Întregului Orient);
  •  În căutarea Adevărului: educându-i pe tineri în Înţelepciune şi Discernământ – Prof. dr. Bassam Nassif, Institutul de Teologie Sfântul Ioan Damaschin, Universitatea din Balamand (Patriarhia Antiohiei şi a Întregului Orient);
  •  Pe cei mai tineri îndeamnă-i ca pe frați (I Timotei 5, 1) – Pr. Ciprian Negreanu, Biserica Misionară a Studenţilor din Cluj-Napoca Sfântul Apostol Ioan şi Sfântul Nicolae;
  •  Educaţia religioasă în şcoala românească – investiţie pe termen lung – Prof. Julieta Mihăilescu, Președintele Asociaţiei Profesorilor de Religie;
  •  Despre educaţia şi asistenţa religioasă în penitenciarele româneşti. Consideraţii despre rolul Bisericii Ortodoxe în recuperarea şi reintegrarea socială a deţinuţilor – Cătălin Claudiu Bejan;

La Congresul Internațional de Teologie participă ierarhi, preoți, reprezentanți ai instituțiilor de stat, profesori, specialiști în științe ale educației din România și responsabili cu educația religioasă a tinerilor din Bisericile Ortodoxe surori. Scopul principal al evenimentului este de a prelua și dezbate mesajele, ideile și sugestiile participanților la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din toată lumea desfășurată, zilele trecute, la București.