Joi, 23 mai 2013, la sediul Protopopiatului Ortodox Năsăud a avut loc conferinţa pastoral-misionară de primăvară prezidată de Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei prilejuită de anul omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. Evenimentul a debutat la ora 10 cu săvârşirea slujbei Te-Deumului la Biserica cu hramul ,,Sf. Împăraţi Constantin şi Elena” din Năsăud. La săvârşirea slujbei a participat Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei, care a venit însoţit de la Centrul Eparhial de dl. Dr. Economic Sorin Câlea şi de consilierul pe probleme de misiune şi protocol al Arhiepiscopiei, arhidiaconul Claudiu Grama. De asemenea, alături de preoţii Protopopiatului Năsăud şi de părintele protopop Ioan Dâmbu au mai fost prezenţi şi Preşedintele Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud, dl. Emil Radu Moldovan precum şi părinţii protopopi de la Bistriţa şi Beclean, pr. Alexandru Vidican şi pr. Doru Zinveliu. În cadrul slujbei, Înaltpreasfinţitul Andrei a rostit şi un cuvânt de învăţătură în legătură cu momentul festiv prilejuit de anul omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, arătând că pe lângă momentul de comuniune sfântă în rugăciune, întâlnirea tratează şi o temă de mare actualitate pentru Biserica noastră, chiar şi în aceste vremuri, la împlinirea a 1700 de ani de la Edictul de la Milano. De asemenea, Mitropolitul Andrei i-a îndemnat pe cei prezenţi la imitarea virtuţilor care i-au caracterizat pe cei doi sfinţi împăraţi, şi anume: înţelepciunea, blândeţea şi dreapta credinţă. Întâlnirea a continuat apoi în sala de şedinţe a Protopopiatului prin dezbaterea temei propuse de Sfântul Sinod. În acest sens, părintele Iuliu Morariu de la Parohia Coşbuc a prezentat un referat cu tema comună în Patriarhia Română ,,Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena – promotori ai libertăţii religioase şi susţinători ai Bisericii”, completat apoi prin luările de cuvânt ale celorlalţi preoţi participanţi. De asemenea în cadrul şedinţei au fost abordate şi diverse probleme pastoral-misionare precum şi câteva chestiuni administrative, într-un dialog cu preoţii prezenţi d-l dr. economic Sorin Câlea făcând câteva precizări importante, anunţate deja prin aşa-zisele ,,scrisori circulare” care au fost înaintate preoţilor prin Protopopiatul Năsăud.

După încheierea conferinţei, Înaltpreasfinţitul Andrei, împreună cu părintele protopop Ioan Dâmbu, a făcut o vizită pe şantierul noii biserici care se construieşte prin grija preoţilor Florin Rusu şi Greabu Lucian pe strada ,,Valea Spinului” din Năsăud. Potrivit celor doi preoţi, până în acest moment s-a turnat fundaţia, urmând a se continua cu zidirea pereţilor noii biserici.
 
 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close