Clerici din cele două Protopopiate ale Clujului, Cluj I și Cluj II, au participat luni, 12 mai 2014, la Conferința preoțească de primăvară. Aceasta a avut loc în Aula „Nicolae Ivan” a noului Campus Teologic Ortodox și a debutat la ora 10: 00 cu o slujbă de Te Deum oficiată în  Capela instituției.
Partincipanții, preoți și protopopi, s-au bucurat de prezența ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, care le-a adresat în deschidere un cuvânt despre Sf. Spovedanie și Sf. Împărtășanie, tema dezbătută în cadrul conferinței: „În centrul de foc al vieții noastre spirituale stă Sf. Liturghie iar pregătirea pentru o comuniune deplină și pregătită pentru Sf. Liturghie o oferă Sf. Spovedanie”.

Despre cele două Taine au susținut prelegeri, pr. protos. Visarion Pașca, duhovnicul Mănăstirii  Florești și pr. Mihai Pop din Parohia Corpadea, urmate de discuții libere.
Subiectul conferinței preoțești de primăvară se înscrie în tematica anului 2014, declarat de Patriarhia Română, Anul omagial euharistic al Sfintei Spovedanii şi Sfintei împărtăşanii şi Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close