Preoţii din Protopopiatul Năsăud s-au reunit în 12 mai, in localitatea Maieru, unde a avut loc conferinţa preoţească de primavară. Întâlnirea a debutat la ora 08:00 cu Sfânta Liturghie săvârşită in biserica parohiei Maieru I cu hramul „Sfântul Arhidiacon Ştefan” de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei, înconjurat de un sobor de preoţi, din care au făcut parte Pr. Bogdan Ivanov, consilierul cultural al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului şi Pr. Ioan Dâmbu, protopopul Năsăudului.

În cadrul Sfintei Liturghii un număr impresionant de copii şi tineri s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Domnului Hristos, dar şi din cuvântul Părintelui Mitropolit care a subliniat modelul de vieţuire duhovnicească al Sfântului Ioan Valahul, sărbătorit de Biserica Ortodoxă, în data de 12 mai.

În continuare, în sala mare a Centrului Cultural Catehetic „Sfantul Arhidiacon Ştefan”, inaugurat anul trecut de către Înaltpreasfiţitul Andrei, părintele Liviu Vidican Manci, inspectorul pentru catehizare parohială şi directorul Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, a susţinut conferinţa intitulată „Educaţia religioasă a tinerilor în noua ordine morală”, la sfârşitul căreia preoţii au avut posibilitatea de a-şi exprima punctul lor de vedere.

În final, consilierul cultural, pr Bogdan Ivanov, a prezentat ultimele noutăţi de ordin administrativ din partea Centrului Eparhial, iar părintele protopop Ioan Dâmbu a subliniat importanţa educării religioase a tinerilor prin implicare activă dar si intensificarii misiunii în rândul lor.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close