Despre Sf. Spovedanie și Sf. Împărtășanie au discutat astăzi, 15 mai 2014,  preoții din protopopiatul Huedin, în cadrul conferinței preoțești de primăvară. Întrunirea a fost prezidată de Mitropolitul Clujului și a debutat la ora 10 cu o slujbă de Te Deum oficiată în Paraclisul protopopiatului.

Sf. Spovedanie și Sf. Împărtășanie, Taine fără de care Biserica nu ar putea exista

În Sala festivă „Sfinții Trei Ierarhi” a urmat conferința propriu-zisă, deschisă de cuvântul Înaltpreasfințitului Părinte Andrei. Ierarhul a subliniat importanța celor două Taine, fără de care Biserica nu ar exista. Pe aceeași temă a susținut o prelegere Pr. Vlad Bob din parohia Hodișu, urmată de o sesiune de întrebări și discuții.

Tema conferinței de primăvară se inscrie in tematica anului 2014, declarat de Patriarhia Romana anul omagial euharistic al Sfintei Spovedanii şi Sfintei împărtăşanii şi Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close