La Protopopiatul Bistrița, a avut loc joi, 9 mai, Conferința preoțească de primăvară a preoților bistrițeni, prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Ierarhul a participat la întâlnirea cu preoții bistrițeni, însoțit, de la Centrul Eparhial de către arhimandritul Dumitru Cobzaru, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, și de către consilierul pentru misiune și protocol, arhidiaconul Claudiu Grama.

Conferința preoțească de primăvară cu tematica dedicată „Anului omagial al satului românesc (al preoților, învăță­torilor și primarilor gospodari)” în Patriarhia Română a început cu slujba de Te Deum în biserica Protopopiatului, după care Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură adresat celor prezenți, în care a arătat im­portanța păstrării valorilor spirituale și materiale ale satului tradițional. La finalul slujbei, Părintele Mitropolit Andrei l-a hirotesit iconom pe părintele Emanuel Vidican, secretarul Protopopiatului Bistrița.

Apoi, în sala de ședințe a Protopopiatului Bistrița a avut loc Conferința cu tema: „Anul omagial al satului românesc”, sus­ținută de dr. Cosmina Timoce-Mocanu, cercetător științific la Institutul Arhiva de folclor a Academiei Române, filiala Cluj.

În cadrul prelegerii, a fost subliniată importanța lumii rurale „care a dat fundamentul culturii naționale, în care s-au plămădit cele mai trainice și morale obiceiuri, precum și responsabilitatea pe care trebuie să o avem pentru păstrarea și salvarea patrimoniului spiritual și material”, conform pr. Emanuel Vidican, secretarul Protopopiatului Bistrița.

La finalul conferinței preoțești dedicate satului românesc, protopopul Alexandru Vidican a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Andrei pentru prezența sa în mijlocul preoților bistrițeni, apoi a comunicat celor prezenți noutățile de ordin administrativ.

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei, însoțit de preoți, a săvârșit, apoi, la Mănăstirea cu hramul „Sfântul Ierarh Spiridin” de la Strâmba, județul Bistrița Năsăud, slujba parastasului de 40 de zile pentru stareța Epiharia Brumă, conform Protopopiatului Ortodox Bistrița.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Oana Rusu, Ziarul Lumina 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close