O nouă conferință a clericilor din Arhiepiscopia Clujului a avut loc luni, 10 octombrie 2016. De această dată, au fost convocați preoții din Protopopiatul Gherla, pentru a dezbate tema propusă de Patriarhia Românî pentru conferințele de toamnă a clerului: Viața și activitatea Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanu și a tipografilor bisericeşti.

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei a fost întâmpinat la Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” a parohiei Gherla III, acolo unde s-a oficiat și o slujbă de Te-Deum. Din partea centrului eparhial a fost prezent Consilierul cultural, pr. Bogdan Ivanov și Consilierul de misiune și prototcol, arhid. Caudiu Ioan Grama, iar pentru a le vorbi despre viața și realizările marelui ierarh martir a fost invitat Pr. Lect. Univ. Dr. Cosmin Cosmuţa, de la catedra de Istorie a Bisericii Ortodoxe Române, din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.

Conferința de toamnă a clericilor s-a ținut pentru prima dată la sediul protopopiatului Gherla, după inaugurarea acestuia, cladire situată pe strada „1 Decembrie 1918”.

”Frații noștrii din Siria, Irak, Orietul Mijlociu, Africa sunt omorâți. Acolo Biserica este prigonită, sfintele lăcașuri sunt dărâmate. Văzând toate acestea, iată un motiv în plus de a ne uita în sus la Sfântul Martir Antim Ivireanul.

În cuvântul de deschidere, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a vorbit preoților despre însemnătatea martirajului și despre datoria pe care o avem de a fi recunoscători Ierarhului Martir Antim Ivireanu pentru faptele sale care au influențat atât istoria neamului românesc cât și istoria Bisericii Ortodoxe Române.

În Cartea Apocalipsei, în capitolul șase, ni se spune că la un moment dat Mântuitorul avea în mână o carte mare, cu șapte peceți. Unii comentatori socot că în respectiva carte era trecută istoria întregului univers. Și, Mântuitorul, rând pe rând a deschis pecețile. Eu vă vorbesc de una din ele: Şi când a deschis pecetea a cincea am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiaţi pentru cuvântul lui Dumnezeu şi pentru mărturia pe care au dat-o. Şi strigau cu glas mare şi ziceau: Până când, Stăpâne Sfinte şi Adevărate nu vei judeca şi nu vei răzbuna sângele nostru, faţă de cei ce locuiesc pe pământ? Şi fiecăruia dintre ei i s-a dat câte un veşmânt alb şi li s-a spus ca să stea în tihnă, încă puţină vreme, până când vor împlini numărul şi cei împreună-slujitori cu ei şi fraţii lor, cei ce aveau să fie omorâţi ca şi ei.

Acum, făcând o aplicare directă, frații lor care sunt omorâți ca și ei în zilele noatre trăiesc în Siria, Irak, Orietul Mijlociu în Africa. Noi, din Darul lui Dumnezeu, avem pace, dar acolo Biserica este prigonită, sfintele lăcașuri sunt dărâmate și creștinii hăituiți și uciși. Și atunci, vedeți cum se împlinește cuvântul Scripturii? Și încă un motiv în plus de a ne uita în sus la Sfântul Martir Antim Ivireanul.

La finalul conferinței, Consilierul cultural al Arhiepiscopiei Clujului, Pr. Bogdan Ivanov le-a prezentat o serie de comunicări cu privire la activitatea administrativă și pastorală a preoților.

Sfântul Sinod a declarat anul 2016 ca An omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi An comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti. În acest context, conferinţele preoțești din primăvara anului 2016 au tratat tema educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox, iar în cadrul conferințelor  din toamna anului 2016 se pune accentul pe viața și activitatea Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi a tipografilor bisericeşti.

Conferințele sunt organizate de Arhiepiscopia Clujului de două ori pe an și  se urmărește dinamizarea activităților pastoral-misionare pe care preoții le desfășoară în parohii.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close