• Concursul pentru ocuparea postului de cântăreț bisericesc la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca va avea loc vineri, 13 noiembrie 2020, ora 1000.
  • La concurs vor putea participa atât elevii seminariști cât și studenții sau absolvenții de teologie.
  • Examenul se va desfășura după următoarea programă:
    • Cântări la Vecernie și Utrenie;
    • Cântările Dumnezeieștii Liturghii (ale Sfântului Ioan Gură de Aur, Vasile cel Mare și a Darurilor mai înainte sfințite);
    • Troparele și Irmoasele Praznicelor Împărătești;
    • Rânduiala Vecerniei (de sâmbătă seara, din ajunul sărbătorilor și din zilele de rând);
    • Rânduiala Utreniei (de duminică dimineața, din zilele de sărbătoare și din zilele de rând);
  • Bibliografie:
  1. Ceaslov, Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă, București, 2014.
  2. Catavasier sau Octoihul Mic, Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă, București, 2017.
  3. Vasile Stanciu, Anastasimatarul Transilvan, ediția a III-a, Editura Renașterea, Cluj-Napoca, 2016.
  4. Vasile Stanciu, Cântările Sfintei Liturghii și alte cântări liturgice (Pricesne, Irmoase, Axioane, Tropare, Condace) la sărbătorile de peste an, ediția a IV-a, Editura Renașterea, Cluj-Napoca, 2016.
  5. Vasile Stanciu, Cântați Domnului tot pământul. Cântări bisericești, Colinde, folosite la Sfânta Liturghie și la Paraclisul Maicii Domnului, Editura Renașterea, 2017.

Eclesiarh

Protos. Simeon Pintea