Etapa Eparhială a Concursului-spectacol „Bucuria de a fi creştin” s-a desfăşurat sâmbătă, 18 mai, la Cluj-Napoca. Competiţia a debutat la ora10:00 în Aula „Nicolae Ivan” a Facultăţii de Teologie Ortodoxă, în prezenţa Arhiepiscopului şi Mitropolitului Clujului, IPS Andrei. Aproape 30 de copii din cele 9 Protopopiatele ale Arhiepiscopiei Clujului au concurat la trei secţiuni, în faţa unui juriu de specialitate. Acesta a fost format din IPS Andrei, inspectorul de religie al judeţului Cluj, Pr. Marian Sidon şi Inspectorul biroului pentru Catehizare parohială, Pr. Liviu Vidican Manci. La finalul concursului, copiii participanţi, parinţii lor şi profesorii îndrumători au fost felicitaţi de Mitropolitul Clujului: „Dragi copii participanți la concursul „Bucuria de a fi creștin”, în perioada interbelică în România a trăit un mare bărbat de cultură – Simion Mehedinți. El a scris o carte minunată, poate când sunteți mai mari o veți citi. Cartea este intitulată „Creștinismul românesc”. Știți care este rezumatul cărții? Orice român în parte, inclusiv orice copilaș din cei ce ați participat la concurs, și tot neamul laolaltă, atâta prețuiește cât a înțeles și cât pune în practică din Evanghelia Domnului nostru Iisus Hristos. Și atunci, voi fiind oarecum purtători de steag ai elevilor din școlile noastre, cei mai preocupați de cele duhovnicești, având în suflet bucuria de a fi creștini, cred că sunteți misionari și pentru ceilalți. Oricum, astăzi toți cei ce ați participat, în fața lui Dumnezeu și în fața noastră, sunteți câștigători! Noi vă felicităm!”, a spus IPS Andrei.

După acest moment, juriul a înmânat premiile câştigătorilor, oferindu-le celor clasaţi pe primele locuri cărţi şi bani.
Câştigătorii locului I ai concursului „Bucuria de a fi creştin”, de la faza Eparhială vor participa la etapa naţională care va avea loc în perioada 20-21 mai 2013, la Patriarhia Română, de praznicul Sfinţilor Impăraţi Constantin şi Elena. Este vorba despre Oana Hoza din Protopopiatul Năsăud, Andreea Cioabă din Protopopiatul Gherla şi Paul Bărbieru din Protopopiatul Cluj II.
Concursul „Bucuria de a fi creştin” se adresează copiilor, preoţilor şi profesorilor de religie implicaţi în Programul catehetic „Hristos împărtăşit copiilor. Acesta işi propune să promoveze tradiţia şi portul popular, dar şi valorile creştin ortodoxe.

 

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close