La Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca a avut loc luni seara, 13 decembrie 2021, Concertul de colinde susținut de Corul Colegiului Ortodox „Mitropolitul Nicolae Colan” din Cluj-Napoca, dirijat de pr. prof. Petru Stanciu.

Evenimentul s-a desfășurat după slujba Vecerniei, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.

La final, Părintele Mitropolit Andrei le-a mulțumit elevilor pentru colind și le-a adresat un scurt gând duhovnicesc.

Concertul a fost transmis în direct pe frecvențele Radio Renașterea.

Colindători la Reședința Mitropolitană

După concertul din Catedrală, la Reședința Mitropolitană din Piața Avram Iancu, elevii și profesorii Colegiului Ortodox „Mitropolitul Nicolae Colan”, în frunte cu pr. lect. univ. dr. Liviu Vidican Manci, directorul instituției de învățământ, l-au colindat pe Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Andrei.

Tot în această seară, ierarhul a fost colindat de grupul de tineri al Asociației Studenților Creștini Ortodocși din Cluj-Napoca și de Corul „Sfântul Lavrentie al Cernigovului” al Bisericii Studenților din Campusul universitar Hașdeu (dirijor: Doina Costin), însoțiți de duhovnicul ASCOR, pr. Ciprian Negreanu. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa i-a primit și pe credincioșii din Corul Bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din Sîngeorz-Băi, coordonat de preotul paroh Dacian Dumitru Șanta.

Primii colindători de anul acesta au venit la Centrul Mitropolitan încă din data de 1 decembrie și continuă să vină și în zilele următoare.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close