Miercuri, 19 martie 2014,  a avut loc  Concertul anual al Fundației Mitropolitul Bartolomeu. Manifestarea aflată la cea de-a patra ediție a debutat la ora 18.00, în Sala Auditorium Maximum a Universităţii „Babeş-Bolyai” în prezența unei audiențe numeroase.

La eveniment  au luat parte și ÎPS Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, PS Episcop Vasile Someșanul, Permanența Consiliului Eparhial, clerici, precum și personalități din mediul academic clujean. 

În deschidere, ÎPS Andrei a făcut o scurtă evocare a Mitropolitului Bartolomeu, cel care a înființat Fundația ce-i poartă numele: „Celebrările organizate de Fundația Mitropolitul Bartolomeu ne dau posibilitatea să intrăm în legătură cu oameni foarte dragi, precum acest om care pe lângă faptul că a fost slujitor al spiritului, a fost și mare bărbat al culturii. Aceste rememorări ne întăresc și, de acolo de sus, Mitropolitul Bartolomeu ne privește cu drag și cred că se bucură împreună cu noi pentru că, încă o dată, toate aceste celebrări nu au un alt scop decât acela de a întări în noi preocupările duhovnicești. Așa că merită Fundația Mitropolitul Bartolomeu felicitată pentru această inițiativă, care an de an ne dă posibilitatea să ne aducem aminte de cei mutați în eternitate, dar care și cât au trăit și după moartea lor, din punct de vedere spiritual înseamnă mult pentru noi”.

Apoi  Corala „Psalmodia Transylvanica” dirijată de Pr. Prof. Vasile Stanciu, Decanul Facultății de Teologie din Cluj, a susținut  un microrecital de muzică religioasă. Un element deosebit al acestei seri culturale a fost conferința susținută de scriitorul şi criticul literar Dan C. Mihăilescu, prezent special la eveniment, la invitaţia Fundaţiei Mitropolitul Bartolomeu. După conferință  cei prezenți s-au bucurat de un concert deosebit al Cvartetului Transilvan, care a adus în fața publicului clujean lucrări ale unor compozitori celebri. În cadrul acestuia violonistul Gabriel Croitoru a cântat pe vioara Guarnieri 1731 – Catedrala, care a aparţinut compozitorului George Enescu.

Concertul anual al Fundației “Mitropolitul Bartolomeu” a devenit deja tradiție pentru publicul clujean. Fundația Mitropolitul Bartolomeu a luat ființă în urma cu cinci ani. Pe lângă activitățile culturale pe care le desfășoară, oferă burse elevilor și studenților merituoși.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close